Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

10 marca 2020

NR 43 (Marzec 2020)

Bosy dzień w szkole... czas start!

0 1240

W naszej szkole dzieci uwielbiają dni tematyczne, które za sprawą nowego samorządu uczniowskiego zaczęły pojawiać się częściej. Przerabialiśmy już Dzień Piżamy czy Dni Ubioru w Konkretnych Kolorach, ale ostatnio siedząc spokojnie w domowym zaciszu, pomyślałam, że takie tematyczne dni to doskonały sposób, by przemycić jakieś prozdrowotne treści. Co zrobiłam?

Wdzisiejszych czasach co drugie dziecko potrzebuje pomocy fizjoterapeuty lub uczestniczy w zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Uczniowie borykają się z różnymi problemami (skolioza, plecy wypukłe, wklęsłe, płaskostopie). Tym razem postanowiłam skupić się na nogach i tak po nitce do kłębka powstał pomysł na Dzień Bosych Stóp. 

Patrząc na beztrosko bawiące się dzieci, daje się zauważyć ich wielką potrzebę chodzenia boso. Często zdejmują buty, upierając się, by biegać gołymi stópkami po trawie, ziemi, błocie, piasku. Nawet w domu intuicyjnie ściągają wszelkie skarpetki, kapcie i inne obuwie.

Dziwne? Już żyjący tysiące lat temu Hipokrates mawiał: „Najlepsze obuwie – to brak obuwia”. O zaletach chodzenia boso wspomina większość lekarzy, fizjoterapeutów i naturopatów:

POLECAMY

  • Jest to pradawny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku złego krążenia, „zimnych stóp”, zaparcia, bezsenności, różnego rodzaju bólów głowy, rozdrażnienia, nerwic, chorób wieńco...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy