XXI wiek stawia przed człowiekiem olbrzymie wyzwania. Z jednej strony rozwijające się nowe technologie ułatwiają funkcjonowanie, a nowoczesna medycyna rozszerza możliwości leczenia, jak też przyspiesza powrót do sprawności ruchowej. Po drugiej stronie pojawiają się negatywne aspekty rozwoju cywilizacji, do których należy bierny sposób spędzania wolnego czasu (zazwyczaj w nieodpowiednich dla aparatu ruchu pozycjach), problemy z prawidłowym odżywianiem czy uzależnienie od nowych technologii (telefon, komputer – internet, telewizja) ograniczających aktywność ruchową.
Człowiek, będący z natury istotą wygodną, już od najmłodszych lat korzysta z otaczających go udogodnień. W dorosłym wieku, po wielu latach edukacji i dzięki własnemu doświadczeniu, ma już odpowiednią wiedzę na temat biologicznych potrzeb organizmu, które utrzymają go w dobrym zdrowiu i sprawności fizycznej. Czy ją wykorzysta dla swojego dobra – to już będzie jego wybór – ale czy właściwy? Jakość życia stanie się odzwierciedleniem takiej decyzji na długie lata.
POLECAMY
Najszerszą wiedzę w zakresie zdrowotnych potrzeb organizmu człowiek uzyskuje w wieku szkolnym. Na tym etapie przyswaja zarówno teorię, jak i praktyczne umiejętności obejmujące szereg działań dotyczących dbałości o własne ciało. Najwięcej możliwości podczas zajęć praktycznych oferuje wychowanie fizyczne. Podczas wielu lat obowiązkowej edukacji uczniowie, obok podstaw techniki/taktyki różnych dyscyplin sportowych, poznają m.in. co to jest stretching i jak można go wykorzystać we własnym codziennym życiu. Szereg podstawowych ćwiczeń stretchingowych każdy młody człowiek miał okazję poznać i wykonywać podczas lekcji wychowania fizycznego. Ich regularne stosowanie w każdym wieku pozwoli utrzymać odpowiedni poziom gibkości (w zakresie ap...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!