Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

28 czerwca 2021

NR 50 (Lipiec 2021)

Ćwiczenia korekcyjne na plecy okrągłe w domu

0 1134

Działania korekcyjne, aby były skuteczne, muszą odbywać się z odpowiednią intensywnością i nie mogą ograniczać się tylko do zajęć odbywających się w szkole lub do ćwiczeń raz w tygodniu u fizjoterapeuty. Proces korekcyjny powinien ingerować w środowisko życia dziecka i jego nawyki. Ważnym elementem tego procesu powinny być codzienne ćwiczenia domowe.

Plecy okrągłe są jedną z częściej występujących nieprawidłowości postawy ciała uczniów polskich szkół. Postawa ciała dziecka z plecami okrągłymi charakteryzuje się: pogłębieniem kifozy piersiowej, a czasem także kifotyzacją lordozy szyjnej i lędźwiowej, wysunięciem głowy do przodu, wysunięciem barków do przodu, spłaszczeniem klatki piersiowej, odstającymi łopatkami. Postawa ta powoduje zmniejszenie ruchomości w stawach ramiennych i żeber, zmniejszenie pojemności życiowej płuc. Może wpływać na wadliwą pracę narządów wewnętrznych: serca, płuc, pogorszenie perystaltyki jelit. W przyszłości może powodować dolegliwości bólowe przeciążonych struktur aparatu ruchu, szczególnie w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Nauczyciel wychowania fizycznego, zwłaszcza posiadający specjalizację z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, poza specjalnymi grupowymi zajęciami gimnastyki korekcyjnej i poza lekcją wychowania fizycznego z elementami ćwiczeń korekcyjnych może rozpisać dziecku ćwiczenia korekcyjne do wykonywania w domu. Ćwiczenia w zestawie powinny być indywidualnie dostosowane do rodzaju wady, wieku i możliwości dziecka. W pierwszej części zestawu ćwiczenia powinny być nastawione na kształtowanie ruchomości w stawach przykurczonych, w drugiej – na kształtowanie wytrzymałości i skrócenie mięśni nadmiernie rozciągniętych. Powinny się w nim znaleźć także ćwiczenia oddechowe, w których akcentujemy fazę wdechu. Zestaw kończymy ćwiczeniem reedukacji posturalnej, czucia przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Opis ćwiczeń powinien być zrozumiały dla ćwiczącego, jak i jego rodziców, w związku z tym może być dokonany językiem potocznym. Dla jasności przekazu wskazana jest także ilustracja graficzna ćwiczenia. Nad prawidłowością ćwiczeń wykonywanych w domu czuwa rodzic dziecka. Dziecko powinno umieć prawidłowo wykonać ćwiczenia zawarte w zestawie, dlatego samodzielne ćwiczenia w domu powinny być poprzedzone odpowiednim instruktażem nauczyciela, w którym powinien uczestniczyć rodzic dziecka. Zmiana lub zwiększenie intensywności ćwiczeń powinno odbywać się pod kontrolą nauczyciela. Przybory i przyrządy do ćwiczeń użyte w zestawie powinny być bez problemu dostępne w każdym domu, może być to krzesło, kij od mopa, lustro itp. Trzeba pamiętać także o tym, że bez wzbudzenia w dziecku chęci do ćwiczeń oraz zmiany jego złych nawyków życia codziennego żaden proces korekcyjny nie ma szans powodzenia. W artykule przedstawiono przykładowy zestaw ćwiczeń domowych dla dziecka z plecami okrągłymi.
 

POLECAMY

Lp. Opis ćwiczenia Dozowanie Uwagi
1. Marsz po pokoju w skłonie tułowia w przód i z podparciem dłoni na podłożu z prostymi nogami, w różnych kierunkach 2 x 10 s 3 x 10 s Piętami staramy się
dotknąć podłogi
2. Marsz po pokoju, kij od mopa na łopatkach trzymany oburącz:
  • laska na łopatkach – wdech,
  • wyprost ramion w górę z laską – wydech
1’ 2’ Czubek głowy do góry, barki w dół, kij równolegle do podłoża
3. Siad klęczny, ramiona w dół, kij trzymany w obu dłoniach na udach:
  • przeniesienie kija w tył za plecy, ramiona proste – wdech,
  • przeniesienie kija w przód – wydech
x 10 2 x 10 W trakcie przeniesienia kija, ramiona proste
4. Siad klęczny, kij na łopatkach trzymany oburącz:
  • skłony tułowia w bok
x 10 2 x 10 Czubek głowy do góry, barki w dół. Zwracamy uwagę na symetrię wykonania ćwiczenia
5. Siad klęczny, kij na łopatkach trzymany oburącz:
  • skręty tułowia
x 10 2 x 10 Czubek głowy do góry, barki w dół. Zwracamy uwagę na symetryczne wykonanie ćwiczenia
6. Ukłon japoński, biodra trochę uniesione nad podudzia, czoło oparte o podłoże, ramiona wyciągnięte w przód...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy