Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

17 września 2020

NR 45 (Wrzesień 2020)

Mindfulness dla dzieci
– ćwiczenia poprawiające samopoczucie oraz pomagające zachować spokój i kontrolę

0 753

Pojęcie mindfulness w języku polskim oznacza praktykowanie uważności. Jest to proces psychologiczny, którego celem jest koncentrowanie uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Mindfulness w szerszym ujęciu to idea stworzona przez Jona Kabat-Zinna, daje możliwość rozwijania uważności poprzez medytacje i liczne ćwiczenia (Heller W., Kaźmierska M., Wieczorek M., 2019). Czy da się to zrobić na lekcjach WF? Tak!

Według opinii Agnieszki Pawłowskiej – psychologa i trenera uważności – mindfulness to umiejętność zwolnienia, wyciszenia, zrozumienia, że emocje są naturalną częścią naszego życia. Trening uważności bardzo przydatny w relacjach z rówieśnikami, przyczynia się do poprawy koncentracji i pamięci, a także kreatywności. Uważność pomaga na nowo odkryć, jak niezwykły i wyjątkowy jest otaczający nas świat.

POLECAMY

Zdaniem Agnieszki Pawłowskiej istnieje wiele różnorodnych metod doskonalenia uważności wśród dzieci. Zarówno bardziej formalnych, jak np. obserwowanie oddechu, i mniej formalnych, jak proste zabawy, które angażują poszczególne zmysły. Trening uważności jest dostępny dla osób w każdym wieku. Należy go jedynie dopasowywać do wieku i możliwości rozwojowych dzieci i dorosłych. Trening mindfulness wykazuje również dużą efektywność w zakresie wsparcia w leczeniu osób agresywnych, z depresją, zaburzeniami lękowymi, nadpobudliwością. Bez wątpienia długość i forma pracy w takich przypadkach muszą być dopasowywane indywidualnie do sytuacji i osoby, również jej w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy