Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

25 maja 2020

NR 44 (Maj 2020)

Ćwiczenia, zabawy i gry rozwijające koncentrację na zajęciach wychowania fizycznego

0 1289

Jako nauczyciel wychowania fizycznego i trener zawsze zastanawiałem się, po co kształtować koncentrację na moich lekcjach i zajęciach. Przecież na lekcjach WF w szkole, czy na treningu w klubie chodzi o zupełnie coś innego. Uczniowie/ /zawodnicy mają biegać, ćwiczyć itd. Do momentu, jak sam na przykładzie swoim i moich uczniów/zawodników zrozumiałem, że największy problem u dzisiejszych dzieci jest właśnie z koncentracją.

Ileż to razy zdarzyło się, że tłumaczymy coś naszym podopiecznym dwa razy, dodatkowo wykonujemy pokaz ćwiczenia, a jak przychodzi do wykonania zadania, to niektórzy nie wiedzą, o co chodzi. I nie mówię tu o dzieciach, które nie uważały, jak omawialiśmy ćwiczenie. Mówię tu o tych, które nas słuchały. Mówi się, że można patrzeć, ale nie widzieć. Parafrazując te słowa, można powiedzieć, że są dzieci, które słuchają, ale nie mogą usłyszeć tego, co chcemy im przekazać. Niestety wszystko to jest oznaką naszych dzisiejszych czasów. Nie ma w nich miejsca na zastanowienie się, czy dłuższą refleksję. Wszyscy pędzą do przodu za karierą, pracą, zdobywaniem pieniędzy. Coraz bardziej specjalizujemy się w multitaskingu (robieniu wielu czynności naraz), co z jednej strony pozwala nam dawać sobie radę z większością spraw, z którymi się zmagamy, ale z drugiej nie daje nam możliwości lepszego skupienia się i głębszej refleksji nad tym, co robimy. 

Ćwiczenia uwagi można podzielić na dwie grupy: 

POLECAMY

  • Ćwiczenia, w których utrzymywanie koncentracji jest celem samym w sobie (trzeba utrzymywać skupienie uwagi przez dłuższe momenty, np. przypatrz się temu rysunkowi przez 5 minut i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów) i jest to jedyne zadanie, jakie sobie stawiamy.
  • Ćwicz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy