Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

16 maja 2023

NR 61 (Maj 2023)

Ćwiczenia, zabawy i gry z wykorzystaniem materaców

0 638

Materace na zajęciach wychowania fizycznego kojarzą się głównie ze sprzętem stojącym pod ścianą i imitującym bramki do gry w piłkę nożną. Rzadko są przez nauczycieli wykorzystywane na lekcjach. Istnieje natomiast wiele ćwiczeń, zabaw i gier, w których można wykorzystać je do bardzo dobrej zabawy, szczególnie wśród najmłodszych dzieci, które uwielbiają spędzać czas „na podłodze”. W poniższym artykule chciałbym przedstawić kilka przykładów stosowania materaców podczas zajęć wychowania fizycznego. Ćwiczenia, zabawy i gry nie są przedstawione w toku lekcyjnym.

1. Zabawa „Berek ranny i sanitariusze”

Osoba „złapana przez berka” (ranna) przyjmuje postawę zasadniczą z rękami do góry. Możliwość dalszego uczestnictwa w zabawie daje przetransportowanie jej przez czterech sanitariuszy (dowolni uczniowie) do szpitala (materac). Sanitariusze podbiegają do rannego (jest to dla niego sygnał, że musi się położyć na podłodze), chwytają go za ręce i nogi (każdy sanitariusz za jedną kończynę). Następuje przewiezienie (przeniesienie) rannego do szpitala. Sanitariusze delikatnie kładą rannego na materacu i zostaje on uzdrowiony. W trakcie transportu (od momentu podbiegnięcia do rannego czterech osób) ratownicy nie mogą być złapani. Po położeniu rannego mają 5 sekund na zejście z materaca. Jeśli po dobiegnięciu do rannego okaże się, że ratowników jest tylko trzech, to nie mogą oni transportować rannego. Jeżeli berek jest w tym czasie w ich okolicy, może ich łapać.

Progresje:

POLECAMY

  • W starszych klasach można zmniejszyć liczbę ratowników (uczniowie mają więcej siły).
  • Jeśli mamy na wyposażeniu kocyki, ręczniki itd., możemy transportować rannego na kocu, ślizgając koc po podłodze.
     

2. Zabawa „Tratwa”

Nauczyciel dzieli grupę na dwa lub trzy zespoły (w zależności od wielkości sali oraz ilości materaców). Każda grupa ma do dyspozycji dwa materace. Sala gimnastyczna to „rzeka”, a materace to „tratwy”. Zadaniem grupy jest przedostanie się w wyznaczone miejsce (np. na drugi koniec sali gimnastycznej) bez dotykania nogami i rękami podłogi. Zespół...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy