Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2021

NR 48 (Marzec 2021)

Dbaj o elastyczność mięśni – codziennie

0 688

Systematyczna aktywność fizyczna, realizowana w zakresie wielu dyscyplin, stanowi istotny element życia osób dbających o własne zdrowie i sprawność. Może ona mieć postać regularnych treningów sportowych, zawierających odpowiednio skonstruowane zestawy ćwiczeń, jak też obejmować dowolne formy ruchu, których wybór uzależniony bywa od różnych czynników, jak np. pory roku, pory dnia, warunków atmosferycznych, towarzystwa znajomych czy kolegów.

Do najczęściej uprawianych dyscyplin należą: biegi (lekkoatletyka), jazda na rowerze (kolarstwo) czy pływanie. W ostatnich latach dość chętnie podejmowaną formą ruchu jest nordic walking – spacer/marsz z kijkami, należący do prostych technicznie sportów, które można wykonywać przez dłuższy czas. Intensywność marszu ma duży wpływ na wydolność. Jej wysoki poziom pozwoli uzyskać poprawę w zakresie możliwości krążeniowo-oddechowych. Jednak trzeba pamiętać, że obok cyklicznych ruchów marszowych, biegowych czy rowerowych należy regularnie wykonywać szereg ćwiczeń pomagających utrzymać odpowiedni poziom elastyczności mięśni i ruchomości stawów.

POLECAMY

Najczęstsze dolegliwości mięśniowe amatorów sportu

Uprawiając nawet proste formy aktywności oparte na technice znanych dyscyplin, nie można zapominać o podstawie treningu – rozgrzewce, czyli odpowiednim przygotowaniu organizmu do wysiłku. Jej długość i rodzaj zastosowanych środków powinny być uzależnione od wymagań ruchowych w części głównej. Przy umiarkowanej intensywności wystarczy wykonać kilka podstawowych ćwiczeń sprawności ogólnej, które doprowadzą do podwyższenia temperatury ciała, lepszego dopływu tlenu do krwi i mięśni oraz ich pobudzenia. Rozgrzewka powinna też zabezpieczyć (przynajmniej w pewnym s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy