Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

24 lipca 2018

NR 33 (Lipiec 2018)

Gadżety i multimedia w służbie wychowaniu fizycznemu

0 1569

Od pewnego czasu wiele wyników badań oraz opinii wyrażanych przez ­nauczycieli i rodziców wskazuje na coraz mniejsze zaangażowanie dzieci, a szczególnie młodzieży, sprawami aktywności fizycznej. Głośno mówi się o tym, że szkolne wychowanie fizyczne bardzo często przegrywa z telewizją, ale przede wszystkim internetem i smartfonami. Młodzi ludzie wolą spędzić wiele godzin nad nową grą czy śledzeniem w sieci życia prywatnego pseudogwiazd, niż samemu podejmować trud własnej aktywności fizycznej, zarówno tej szkolnej, jak i pozaszkolnej.
 

Mając na względzie fakt, że żyjemy w dobie powszechnej cyfryzacji, zajęcia wychowania fizycznego mogą się wydawać mało atrakcyjne młodym ludziom, którzy na każdym kroku stymulowani są przez obrazy i dźwięki w mediach oraz swoim otoczeniu. Z tego punktu widzenia robienie przewrotów, bieganie czy granie w piłkę – w porównaniu z nową grą na telefon lub muzyką na odtwarzaczu mp3 – może być postrzegane przez nastolatki zwyczajnie jako nudne. Monotonia zajęć, czyli przykładowo granie w siatkówkę na każdej lekcji, również nie sprzyja zachęcaniu młodych ludzi do aktywności fizycznej. Jest to dla nich mało zajmujące, w związku z czym opuszczają zajęcia, aby zaangażować się w coś, co postrzegają jako bardziej interesujące.

POLECAMY

Może zatem zamiast z tym walczyć, warto postąpić zgodnie z treścią staropolskiego powiedzenia – „jeśli nie możesz pokonać swojego wroga, zaprzyjaźnij się z nim”. Może włączenie multimediów, fragmentów filmików czy aplikacji w telefonie spowoduje większe zaangażowanie dzieci i młodzieży sprawami ruchu, ćwiczeń lub sportu.

Nie ma co się oszukiwać, internet i telefony zawładnęły umysłami młodych ludzi. Każdy z nas wielokrotnie spotkał grupę uczniów siedzących czy spacerujących, ale przede wszystkim wpatrzonych w ekran telefonu, a jedyną wykonywaną czynnością była praca kciuka ręki trzymającej telefon. Nienaturalna sylwetka, nadmierny skłon szyi w przód i przeważnie brak rozmowy ze współtowarzyszami dopełniał ten obraz. 

Rodzi się zatem pytanie: czy można coś z tym...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy