Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2020

NR 43 (Marzec 2020)

Gry koordynacyjno-ruchowo-biegowe

0 2172

Jako trener najmłodszych grup piłkarskich i nauczyciel wychowania fizycznego dość często zauważam, jak pomijane są ćwiczenia koordynacyjno-ruchowo-biegowe – czy to na treningu, czy na lekcji. Można to zaobserwować głównie w nauczaniu początkowym, gdzie popularny „zbijak” wykorzystywany jest na większości lekcji. Na szczęście tendencja ta się zmienia i obserwuję również ciekawe lekcje – najczęściej prowadzone przez panie związane z nauczaniem początkowym.

Ćwiczenia koordynacyjne w formie zabaw czy rywalizacji to bardzo dobry pomysł na urozmaicenie lekcji WF, a przy tym przynoszący wiele korzyści. Poprawiają nie tylko rytmizację, koordynację wzrokowo-ruchową, ale również mają wpływ na wiele innych aspektów rozwoju. Największym plusem tych ćwiczeń jest to, że dzieci nie są świadome pracy, jaką wykonują, bo to przecież dla nich zabawa, a dla nas – nauczycieli? Przyjemne z pożytecznym.

Przygotowałem dla Państwa przykłady kilku zabaw, które można urozmaicać wedle potrzeb lub aspektów, na których chcemy skupić swoją uwagę. Jeszcze jednym plusem stosowania takiego rodzaju ćwiczeń jest to, że nie wymagają żadnych specjalistycznych sprzętów. Drabinki koordynacyjne, hula-hoopy czy znaczniki – takie elementy na pewno znajdą się na wyposażeniu każdej szkoły czy klubu. 

Któż z nas nie zna klasycznych gier, takich jak kółko i krzyżyk czy papier-kamień-nożyce?

POLECAMY

Kółko i krzyżyk

Na wstępną część treningu czy zastępstw wychowania fizycznego w klasach 1–3 stosuję grę w kółko i krzyżyk. Zasady gry są proste, zrozumiałe i ogólnie znane. Z opinii zebranych wśród uczniów wynika, że gra im się podoba, a nawet doś...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy