Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

21 września 2018

NR 34 (Wrzesień 2018)

Grywalizacja na zajęciach WF

0 1234

Grywalizacja to bardzo efektywne narzędzie do realizacji programu nauczania, dodatkowo pomocne na zajęciach wychowania fizycznego, gdzie trudność może sprawić ocena pewnych elementów pracy ucznia. Zastanówmy się, w jaki sposób możemy wykorzystać ją w swojej szkole i co dzięki niej zyskamy na swoich zajęciach.

W czasie semestru jest do zdobycia 12 000 punktów. Trzecia część punktów (4 000) jest do zdobycia w czasie czterech dużych testów. Trzecia część punktów (kolejne 4 000) jest do zdobycia za duże prace wykonywane w domu [artykuły, raporty, badania, opracowania). Za samo pojawienie się na lekcji (podzielone odpowiednio na liczbę godzin w semestrze) można zdobyć 2 000 punktów, a za aktywność na lekcji, skoro się już na niej pokazało – kolejne 2000. Uwaga, po drodze będą do zdobycia punkty bonusowe za wyzwania-niespodzianki […] Semestr zaliczą osoby, które zdobyły 10 000 i więcej punktów”1.
Powyższy fragment zaczerpnięty został z książki Pawła Tkaczyka pt. „Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych”. Jak głosi tytuł, autor analizuje mechanizmy gier w odniesieniu do działań marketingowych. Ich głównym celem jest zwiększenie poziomu sprzedaży oferowanych produktów. Dokonuje się tego poprzez wzrost zaangażowania klientów, które budowane jest na bazie zaufania i tworzenia długotrwałej relacji.
Takie podejście powinno także interesować nauczycieli. Oni również powinni dbać o relacje i budować je na zaufaniu. Bez względu bowiem na etap nauczania przez minimum trzy lata będą prowadzić proces nauczania w danej klasie. „Klientem” nauczyciela są uczniowie. Jego produktem (a właściwie usługą) – lekcja. Celem z kolei – zwiększenie poziomu wiedzy, a w przypadku nauczycieli wychowania fizycznego, także poziomu sprawności fizycznej. Najważniejszym efektem będzie takie ukształtowanie podopiecznych, by odczuwali naturalną potrzebę ruchu i brali udział w różnych formach aktywności fizycznej. Dotyczy to zarówno okresu edukacji szkolnej, jak czasu po jej formalnym zakończeniu.
Sformułowane w ten sposób cele i ich efekty są bez wątpienia trudne do zrealizowania. Wybiegają bowiem daleko w przyszłość w czas, kiedy edukator nie ma realnego wpływu na postępowanie ucznia (jego dorosłość). Działania wuefisty muszą być zintensyfikowane w okresie, kiedy jego wiedza i autorytet mają największe oddziaływanie na młodego człowieka. 
Zestaw bodźców zastosowanych przez nauczyciela wychowania fizyczn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy