Lekkoatletyka jest dyscypliną wszechstronnie rozwijającą każdego, kto uprawia ją systematycznie w zakresie wyczynowym, amatorskim czy tylko rekreacyjnym. Początki zapoznawania się z tym sportem pojawiają się w programie nauczania wychowania fizycznego w szkole podstawowej, gdzie stopniowo w kolejnych latach edukacji wprowadzana jest nauka poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych.
Równolegle z procesem nauczania uczniowie mogą poczuć smak rywalizacji lekkoatletycznej, uczestnicząc w szkolnych zawodach lekkoatletycznych. Najpopularniejsze są wieloboje skierowane do różnych grup wiekowych. Uczniowie 3 i 4 klas mogą rywalizować w wieloboju składającym się z 3 konkurencji (trójbój lekkoatletyczny): biegu na 60 m, skoku w dal i rzutu piłeczką palantową. Starsze dzieci startują w czwórboju: biegu na 60 m, skoku w dal lub skoku wzwyż, rzucie piłeczką palantową i biegu na 600 m (dziewczęta) lub 1000 m (chłopcy). Powyższe konkurencje związane są motorycznie z podstawowymi zdolnościami fizycznymi: szybkością, siłą, wytrzymałością. Szkolne wieloboje stanowią dla startujących w nich uczniów pierwszy krok do zainteresowania i zachęcenia najmłodszych do uprawiania tej bardzo ciekawej dyscyp-
liny sportu.
Z licznego zestawu konkurencji mogą wybrać zarówno konkurencje indywidualne, drużynowe (sztafety), jak i wieloboje, które w przypadku startujących w nich dorosłych osób – seniorów – obejmują aż 7 (kobiety) lub 10 konkurencji (mężczyźni) rozgrywanych na stadionie. Wieloboiści uważani są za najbardziej wszechstronnych lekkoatletów.
Konkurencje siedmioboju kobiet
POLECAMY
- 100 m ppł
- Skok wzwyż
- Pchnięcie kulą
- 200 m
- Skok w dal
- Rzut oszczepem
- 800 m
Konkurencje dziesięcioboju mężczyzn
- 100 m
- Skok w dal
- Pchnięcie kulą
- Skok wzwyż
- 400 m
- 110 m ppł
- Rzut dyskiem
- Skok o tyczce
- Rzut oszczepem
- 1500 m
Przygotowania lekkoatletów do głównego – letniego sezonu startowego trwają niemal cały rok. A okres jesienno-zimowy jest dla nich szczególnie pracowity, obejmuje liczne i ciężkie fizycznie treningi sportowe. Biorąc przykład z najlepszych zawodników, uczniowie również mogą przeznaczyć ten czas na przygotowania do wiosenno-letniego sezonu startowego. Mniejsza sala gimnastyczna czy sektor w hali sportowej nie muszą być ograniczeniem infrastrukturalnym. Uproszczona wersja halowa wybranych konkurencji lekkoatletycznych będzie dobrym sposobem na zapoznanie z techniką i wszechstronne przygotowanie motoryczne każdego ćwiczącego ucznia.
Ćwiczenia strukturą ruchu zbliżone do szkolnych konkurencji wielobojowych:
- biegu na 60 m,
- skoku w dal i skoku wzwyż,
- rzutu piłeczką palantową,
- biegu na 600 m i 1000 m.
Ćwiczenia z elementem techniki biegu na 60 m |
|