Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

17 listopada 2021

NR 52 (Listopad 2021)

Hydratacja i jej znaczenie w sporcie

0 509

Woda jest najobficiej występującą cząsteczką w organizmie człowieka – stanowi jego główny składnik. Ma wiele właściwości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek, przyczynia się także do zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu termoregulacji oraz utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Niedostateczne spożycie wody w stosunku do jej zapotrzebowania negatywnie wpływa na funkcje poznawcze i nastrój oraz prowadzi do wielu nieprawidłowości organizmu. Obok diety, treningu i regeneracji jest także kluczowym elementem w treningu sportowym.

W trakcie wysiłku fizycznego, wraz z przyspieszeniem pracy serca i tempa metabolizmu, dochodzi do intensywnej produkcji ciepła. W odpowiedzi na te zmiany prawidłowo funkcjonujący organizm obniża swoją temperaturę. Sprawnie działający system termoregulacyjny jest dla sportowców najważniejszym mechanizmem chroniącym ciało przed przegrzaniem. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest pocenie się, a wraz z nim utrata płynów i elektrolitów. Dlatego osoby aktywne fizycznie muszą pamiętać, że zachowanie prawidłowej wydolności i wytrzymałości organizmu zależy od odpowiedniego nawodnienia. W dyscyplinach wytrzymałościowych celem prawidłowej podaży płynów jest zminimalizowanie odwodnienia, ograniczenie zmęczenia układu nerwowego, usuwanie nadmiaru ciepła z organizmu oraz dostarczenie energii umożliwiającej funkcjonowanie mięśni i mózgu [1]. Prawidłowe nawodnienie stanowi bowiem kluczowy element w osiągnięciu maksymalnej wydajności organizmu. Odpowiednia podaż płynów dostosowana do wysiłku i temperatury zapewnia również istotny komfort psychiczny, a zatem istotnie rzutuje na końcowy wynik.

POLECAMY

Niewielka utrata płynów – wielkie konsekwencje dla sportowca

Przyjęto, że intensywnie trenujący sportowiec traci około 2,5 litra wody na godzinę treningu, a ilość ta rośnie wraz z podwyższeniem temperatury otoczenia. Co istotne jednak, ze względu na zmienność osobniczą obserwuje się znaczne różnice w utracie wody i elektrolitów między ludźmi. Stopień odwodnienia osoby trenującej warunkowany jest także m.in. przez: płeć, masę ciała, wzrost, wiek, poziom kondycji, czas i intensywność ćwiczeń, warunki klimatyczne (temperatura i wilgotność powietrza), a także stan emocjonalny [2]. Bezapelacyjnie jednak zbyt duży deficyt płynów ma wyraźny wpływ na wynik i opóźnia regenerację wszystkich sportowców. Wiele badań naukowych wykazało, że nawet łagodne odwodnienie jest niezwykle niekor...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy