Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2023

NR 60 (Marzec 2023)

Jak wykorzystać węzły żeglarskie w grach i zabawach dla dzieci

0 315

Elementy żeglarstwa w życiu człowieka pojawiają się na każdym kroku. Jest ono związane z działaniem przyrody, zjawiskami meteorologicznymi, sprzętem (w tym z linami) oraz umiejętnościami, m.in. wiązania węzłów żeglarskich. Człowiek spotyka się z węzłami żeglarskimi w codziennych sytuacjach, często nie zdając sobie sprawy z tego, że wykorzystywane są one podczas żeglowania. Jak w najprostszy sposób możemy zdefiniować, co to jest węzeł? Jest to sposób przeplatania materiałów wokół samych siebie, innych materiałów lub innych przedmiotów. W świecie żeglarskim mówi się, że splot możemy nazwać węzłem wtedy, kiedy można go szybko zawiązać, wytrzymuje pod dużym napięciem, można go łatwo i szybko rozwiązać.

Jednym z takich przykładów może być węzeł refowy, który w teorii służy do łączenia dwóch lin o podobnej grubości, a w praktyce służy do łączenia jednej liny dwoma końcami w celu przymocowania nadmiaru żagla, kiedy chcemy zmniejszyć jego powierzchnię (zrefować go). W życiu codziennym możemy go zaobserwować, kiedy wiążemy sznurówki. Wtedy przyjmuje on nazwę węzła refowego z podwójną pętelką. 
Każdy z nas zna również węzeł zwykły, czyli supeł. Jest najbardziej znanym węzłem i jest podstawą do wiązania innych, bardziej wymagających węzłów. Jego największą zaletą jest to, że kiedy zostanie poddany obciążeniu, trudno go rozwiązać. Może służyć jako zabezpieczenie przed „ucieknięciem” liny przez różnego rodzaju bloczki. 

POLECAMY

Węzły przydatne w życiu codziennym

Dwa węzły zna każdy z nas. Jakie jeszcze węzły mogą nam się przydać w życiu codziennym? 

Ósemka

Węzeł, który swoim wyglądem rzeczywiście przypomina ósemkę. Służy on do pogrubiania lin w taki sposób, aby końcówka liny nie przeleciała przez bloczek lub nie wymknęła się. Jest prosty do zawiązania, nie zaciska się tak mocno jak supeł i nawet po dłuższym okresie daje się łatwo rozwiązać. 
Zastosowanie w grach i zabawach:

  • Kto szybciej zrobi ósemkę.
  • Kto zrobi więcej ósemek na jednej linie.
  • „Po sznurku do kłębka”. Z długiej (20–30 m) dosyć grubej liny w jej środku dzieci robią węzeł ósemkę, nie zaciskając jej do końca. Końce liny rozciągnięte są na maksym...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy