Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia sportu

15 maja 2019

NR 37 (Maj 2019)

Kiedy jest najlepszy czas, aby wysłać dziecko na obóz/kolonie?

184

Rodzice często pytają nauczycieli WF, prosząc o radę. Jak pomóc im podjąć decyzję? Na co powinni zwrócić uwagę? Sprawa nie jest oczywista, ponieważ na tytułowe pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi.

Bardzo ogólne odpowiedzi w stylu „dzieci mogą śmiało wyjeżdżać bez opiekunów już od 6–7 roku życia” mogą okazać się nieodpowiednie. Każde dziecko jest inne i dojrzewa w innym tempie, więc każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie. To, że koleżanka nie wysłała swojej 12-letniej córki na obóz czy kolonie, ponieważ jest przekonana, że sobie sama nie poradzi, nie oznacza, że tak samo jest w naszym przypadku. Zdarza się, że na obozy jeżdżą już 6-latki, które świetnie się bawią i nie czują potrzeby ani chęci powrotu do domu.

Jak zatem sprawdzić czy nasze dziecko jest już gotowe? Najlepiej zacząć od obserwacji oraz rozmawiać z dziećmi na temat koloni i obozów. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko tęskni za rodzicami podczas jednorazowego nocowania u kolegów lub rodziny, czy może robi to chętnie i samo pyta czy w najbliższy weekend może zostać u babci lub koleżanki na noc. Najlepiej porozmawiać z dzieckiem i organizatorem obozu i przedstawić swoje potrzeby oraz wątpliwości.

Wiek dziecka nie jest i nie powinien być żadnym wyznacznikiem. Dziecko nie powinno czuć stresu z powodu zbliżającego się wyjazdu. Oczywiście bardzo często dzieci tęsknią za swoimi rodzicami i bywają trudne momenty na obozach, ale rolą opiekunów jest, aby umiejętnie poradzić sobie z takimi sytuacjami. Najlepiej jest o tym rozmawiać, bo często sama rozmowa i zajęcie się dzieckiem może okazać się wystarczające. Ponadto po „przegadaniu” sytuacji, warto zwrócić uwagę dziecka na przyjemne sytuacje – zabawę czy czas z rówieśnikami.

Ważne jest również to, że tak naprawdę dziecko nigdy na obozie nie jest samo. Przez większość czasu ma wsparcie w postaci opiekunów. Przeszli oni odpowiednie kursy, aby opiekować się dziećmi, które mogą czuć się zagubione podczas pierwszego wyjazdu bez rodziców. Dobrym pomysłem jest, aby wysłać swoje dziecko na obóz wraz z przyjaciółmi. Nie od dziś wiadomo, że w znanym środowisku dzieci czują się pewniej.

Co zrobić, jeśli dziecko jest wycofane w środowisku rówieśników?

Z całą pewnością unikanie rówieśników nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób problem nie zniknie, a może spowodować poważne konsekwencje czy większe trudności w przyszłości. Wiemy, jak ważne jest budowanie relacji w dorosłym życiu, a gdzie dziecko może uczyć się tego najlepiej, jeśli nie w środowisku rówieśników?

Kolejnym rozwiązaniem mogłaby być zmiana otoczenia dziecka. Warto zastanowić się nad wysłaniem dziecka na obóz, gdzie nie zna nikogo lub zna kogo...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy