Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia sportu

15 maja 2019

NR 37 (Maj 2019)

Kiedy jest najlepszy czas, aby wysłać dziecko na obóz/kolonie?

306

Rodzice często pytają nauczycieli WF, prosząc o radę. Jak pomóc im podjąć decyzję? Na co powinni zwrócić uwagę? Sprawa nie jest oczywista, ponieważ na tytułowe pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi.

Bardzo ogólne odpowiedzi w stylu „dzieci mogą śmiało wyjeżdżać bez opiekunów już od 6–7 roku życia” mogą okazać się nieodpowiednie. Każde dziecko jest inne i dojrzewa w innym tempie, więc każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie. To, że koleżanka nie wysłała swojej 12-letniej córki na obóz czy kolonie, ponieważ jest przekonana, że sobie sama nie poradzi, nie oznacza, że tak samo jest w naszym przypadku. Zdarza się, że na obozy jeżdżą już 6-latki, które świetnie się bawią i nie czują potrzeby ani chęci powrotu do domu.

Jak zatem sprawdzić czy nasze dziecko jest już gotowe? Najlepiej zacząć od obserwacji oraz rozmawiać z dziećmi na temat koloni i obozów. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko tęskni za rodzicami podczas jednorazowego nocowania u kolegów lub rodziny, czy może robi to chętnie i samo pyta czy w najbliższy weekend może zostać u babci lub koleżanki na noc. Najlepiej porozmawiać z dzieckiem i organizatorem obozu i przedstawić swoje potrzeby oraz wątpliwości.

Wiek dziecka nie jest i nie powinien być żadnym wyznacznikiem. Dziecko nie powinno czuć stresu z powodu zbliżającego się wyjazdu. Oczywiście bardzo często dzieci tęsknią za swoimi rodzicami i bywają trudne momenty na obozach, ale rolą opiekunów jest, aby umiejętnie poradzić sobie z takimi sytuacjami. Najlepiej jest o tym rozmawiać, bo często sama rozmowa i zajęcie się dzieckiem może okazać się wystarczające. Ponadto po „przegadaniu” sytuacji, warto zwrócić uwagę dziecka na przyjemne sytuacje – zabawę czy czas z rówieśnikami.

Ważne jest również to, że tak naprawdę dziecko nigdy na obozie nie jest samo. Przez większość czasu ma wsparcie w postaci opiekunów. Przeszli oni odpowiednie kursy, aby opiekować się dziećmi, które mogą czuć się zagubione podczas pierwszego wyjazdu bez rodziców. Dobrym pomysłem jest, aby wysłać swoje dziecko na obóz wraz z przyjaciółmi. Nie od dziś wiadomo, że w znanym środowisku dzieci czują się pewniej.

POLECAMY

Co zrobić, jeśli dziecko jest wycofane w środowisku rówieśników?

Z całą pewnością unikanie rówieśników nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób problem nie zniknie, a może spowodować poważne konsekwencje czy większe trudności w przyszłości. Wiemy, jak ważne jest budowanie relacji w dorosłym życiu, a gdzie dziecko może uczyć się tego najlepiej, jeśli nie w środowisku rówieśników?

Kolejnym rozwiązaniem mogłaby być zmiana otoczenia dziecka. Warto zastanowić się nad wysłaniem dziecka na obóz, gdzie nie zna nikogo lub zna kogoś, ale nie ze środowiska szkolnego, ponieważ często trudności dziecka występują w szkole i w interakcji z rówieśnikami w klasie. Przebywanie w różnych środowiskach może być dobrym pomysłem.

Pierwszy obóz jest bardzo ważny

Bardzo ważne jest, aby pierwszy wyjazd odbył się z odpowiednimi organizatorami, którzy uwzględnią to, że każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia oraz ewentualnego wsparcia. 

Jeżeli mają Państwo obawy związ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy