Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

17 lipca 2018

NR 31 (Marzec 2018)

Konkurencje The World Games jako źródło inspiracji lekcji wychowania fizycznego – część 3

0 1046

Na świecie organizowanych jest wiele imprez sportowych. Do szerokiego grona odbiorców docierają informacje o najpopularniejszych dyscyplinach. Warto jednak, by nauczyciele wychowania fizycznego mieli informacje na temat różnych dyscyplin i wydarzeń. Inspiracją mogą być nietypowe wydarzenia z różnych kontynentów. Skupiają one niekiedy konkurencje i dyscypliny, których nie można spotkać nigdzie indziej.

W tym artykule przedstawione zostaną wybrane konkurencje Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Mają one stanowić inspirację dla nauczycieli wychowania fizycznego. Z pewnością mogą być urozmaiceniem lekcji, a część z nich może przerodzić się w zainteresowanie lekcjami wf-u wśród uczniów.

POLECAMY

W ramach lekcji wychowania fizycznego warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju aktywności związane z tańcem. Dzięki rozwojowi telewizyjnych programów typu talk-show, w których uczestnicy (znani aktorzy, prezenterzy, sportowcy) rozpoczynają przygodę z tą formą aktywności, zyskał on na popularności wśród zwykłych ludzi. W społeczeństwie powstała moda na taniec. 

Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać szkoły tańca. Często nie mając odpowiedniego zaplecza lokalowego lub rozszerzając swoją działalność na mniejsze miejscowości, korzystały ze szkolnych sal gimnastycznych. Popołudniami, po zakończeniu zajęć lekcyjnych, miejsca te zamieniały się w wielkie parkiety, na których dziesiątki, a niekiedy nawet setki ludzi w różnym wieku stawiały pierwsze kroki w tańcu.

Jedną z dyscyplin rozgrywanych w ramach The World Games jest właśnie taniec. Wśród jego największych zalet wymienia się przede wszystkim wszechstronny rozwój całego ciała. Tancerze muszą wykazywać się doskonałą koordynacją ruchów i umiejętnością ocenienia położenia swojego ciała w przestrzeni. Dodatkowo ich ruchy muszą idealnie współgrać z ruchami partnera i muzyką. 

Tym, co przemawia za wykorzystaniem tańca podczas lekcji wychowania fizycznego, jak również wybraniem go jako dodatkowej aktywności całego życia, jest jego pozytywny wpływ na zdrowie. Jak każda forma aktywności fizyczne...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy