Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pomysł na lekcję

12 lipca 2022

NR 55 (Lipiec 2022)

Kopanka graniczna
Doskonalenie umiejętności współdziałania najmłodszych piłkarzy nożnych

0 66

Henryka Czechowiczówna i Walerian Sikorski w 1914 r. wydali podręcznik Gry i zabawy ruchowe, w którym opisali wiele atrakcyjnych rozwiązań metodycznych. Wśród nich jest także „kopanka graniczna”, którą można wykorzystać nie tylko podczas typowej lekcji wychowania fizycznego, lecz także w trakcie treningu dla kandydatów na piłkarzy nożnych. Opisujemy ją poniżej.

Boisko: Prostokątne o wymiarach 30–60 x 15–30 kroków z wyznaczoną linią środkową oraz chorągiewkami w narożnikach i obok boiska na wysokości linii środkowej.

Przybory: Piłka nożna, chorągiewki.

Liczba uczestników: Parzysta, optymalnie po 10–15 osób tworzących dwie równoliczne drużyny.

Podział ról w drużynie: Wyznacza się: napastników (od czterech do sześciu), pomocników (od trzech do pięciu) oraz obrońców (dwóch–trzech) i strażnika.

Sposób zdobywania punktów: Dwa punkty uzyskuje się za każde kopnięcie prowadzące do przekroczenia przez piłkę linii końcowej połowy boiska przypisanej rywalom. W największym stopniu jednak punkty zdobywa się wskutek błędów przeciwników. Punkt zdobywa drużyna, której rywal nadepnie na linię środkową boiska lub ją przekroczy. Punkt otrzymuje się także, gdy przeciwnicy wybiją piłkę na aut boczny. Zdobywa się go także, gdy piłka zatrzyma się na połowie rywali. Punkt otrzymuje się ponadto za każde dotknięcie piłki kończyną górną przez któregokolwiek z graczy zespołu przeciwnego. Po każdym uzyskaniu punktu przez jedną z drużyn rozgrywkę rozpoczyna strażnik drugiej.

Cel gry: Zdobycie większej liczby punktów niż rywale. Czechowiczówna i Sikorski nie określili, jak długo powinna trwać rywalizacja (przez jaki czas, do ilu punktów). W związku z tym można uznać, że prowadzący zajęcia mogą to określić samodzielnie.

Ustawienie zawodników przed rozpoczęciem: Każda z grup zawodników zajmuje miejsce na własnej połowie boiska: napastnicy stają w szeregu blisko linii środkowej, pomocnicy – pośrodku własnej poł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy