Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

10 marca 2020

NR 43 (Marzec 2020)

Krokomierze w ocenie wysiłku fizycznego

0 1371

Liczenie kroków w ostatnim czasie stało się modnym trendem. Krokomierze są najczęściej wykorzystywane przez osoby pragnące poprawić kondycję fizyczną oraz pozbyć się zbędnych kilogramów. Krokomierze mają postać opaski, zegarka lub gadżetu, który można przymocować do ubrania. Popularne są również aplikacje na smartfona z licznikami kroków. Może warto zachęcić do tego swoich uczniów?

Wśród metod dbania o sylwetkę oraz zdrowie można wyróżnić wiele aktywności. Jedni stawiają na siłownię, inni wolą bieganie lub jazdę na rowerze. Jest jednak taka aktywność, której zupełnie nie doceniamy: chodzenie. Codzienna dawka ruchu w formie zwykłego spaceru jest równie ważna i może stanowić świetny środek do zapobiegania otyłości oraz rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Aby zachować motywację, wielu miłośników chodzenia dokonuje pomiaru swojej aktywności przy pomocy krokomierza.

POLECAMY

Krokomierz – prosty licznik kroków

Krokomierz – jak sama nazwa wskazuje – jest urządzeniem pomiarowym, które w zależności od modelu rejestruje ilość kroków wykonanych w ciągu całego dnia, oblicza przemierzony dystans oraz spalone kalorie. Krokomierz liczy kroki, które wykonujemy podczas spaceru, zakupów, pokonywania schodów, a nawet te podczas wędrówki w kierunku lodówki w domu (chodzenie po domu też się liczy).

Zasada działania krokomierza jest prosta. Zamontowane w pedometrze (to inna nazwa tego urządzenia) wahadełko wychwytuje ruchy ciała człowieka. Informacja o aktywności ukazuje się na cyfrowym wyświetlaczu. Aplikacje na telefon będące zamiennikami klasycznych krokomierzy działają dzięki wykorzystaniu akcelerometra i funkcji GPS.

Istnieje wiele modeli krokomierzy dostępnych obecnie w sprzedaży i można je pogrupować w zale...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy