Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

18 maja 2022

NR 55 (Maj 2022)

Nordic walking – maszeruj, skacz, biegaj z kijkami skutecznie i bezpiecznie

0 353

Wiosna zachęca do wyjścia na świeże powietrze, na otwarty teren, gdzie przyroda budzi się do życia. W takich warunkach na leśnych ścieżkach, alejkach parkowych, ale również na boisku szkolnym z powodzeniem można wykorzystać sprzęt i technikę nordic walking.

Obok tradycyjnego kroku marszowego czy trudniejszej wersji biegu nordic jogging z kijkami można wykonywać też inne zadania ruchowe, które sprawią ćwiczącym wiele przyjemności, a dodatkowo odsuną na dalszy plan monotonię wysiłku. Są one w zasięgu każdego sprawnego człowieka w szerokim przedziale wiekowym. Wykonywane systematycznie przyczynią się do poprawy wydolności i siły mięśniowej – cech tak istotnych, ale nadal niedocenianych w codziennym funkcjonowaniu.

W szkolnym wychowaniu fizycznym kształtowanie wytrzymałości i siły stanowi podstawowy element prawidłowego rozwoju motorycznego dzieci i młodzieży na każdym poziomie edukacji szkolnej. Główna forma obejmuje marsz i bieg realizowany w różnych odmianach. Uczniowie uczęszczający do szkół zazwyczaj nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania ćwiczeń marszowych (czasem są ograniczenia biegowe). Stanowią one łagodny rodzaj wysiłku określanego jako umiarkowany. Odpowiednie dozowanie tempa i czasu pokonywania dystansu – dostosowane do wieku, poziomu sprawności fizycznej i wydolności, realizowane zgodnie z zasadami stopniowania trudności i wysiłku – pozwoli zwiększyć możliwości wytrzymałościowe uczniów.

POLECAMY

Podstawy techniki nordic walking

Na początkowym etapie nauczania techniki nordic walking mogą pojawiać się pewne trudności. Dla wielu młodych osób problem stanowi zarówno konstrukcja (wiązania, rękojeści), jak i długość kijków – nie zawsze dostosowane do budowy somatycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej czy posiadanych umiejętności technicznych. Utrudnieniem w warunkach szkolnych są też liczne grupy ćwiczących, przy których precyzyjne wyjaśnienie cyklu ruchowego czy dokonanie korekty przy każdej osobie stanowi dla nauczyciela nie lada wyzwanie. Sprzęt właściwy (kijki) jest też podatny na uszkodzenia, a pierwsze kroki w nauczaniu wiążą się z dużym prawdopodobieństwem popełniania błędów technicznych. Dlatego do ćwiczeń wstępnych, zamiast profesjonalnych kijków sprawdzających koordynację m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy