Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2021

NR 48 (Marzec 2021)

Pierwsze biegowe kroki

0 584

Zawsze jest dobry moment, żeby rozpocząć przygodę z bieganiem. Należy jednak podejść do tego rozsądnie. Przed pierwszym treningiem dobrze jest zaopatrzyć się we właściwy sprzęt i poznać podstawowe zasady. Pozwolą nam one nie tylko na dobrą zabawę i wartościowe spędzenie czasu, ale przede wszystkim pozwolą uniknąć urazów.

Przez wiele osób bieganie uznawane jest za najłatwiejszy do uprawiania sport. Wystarczy tylko założyć buty, jakiś dres i wyjść na powietrze. I tu nie ma już znaczenia, czy będzie to miasto z jego chodnikami, park ze ścieżkami biegowymi czy polne lub leśne drogi.

Pozornie rozpoczęcie przygody z bieganiem jest bardzo proste. Jak jednak wiadomo pozory często mylą. Nie inaczej jest w przypadku biegania. Najłatwiejsza forma sportu może okazać się najprostszą drogą do urazu. W prosty sposób można tego uniknąć, wystarczy podejść do niego z rozsądkiem, znajomością swoich możliwości i bazową wiedzą o samym bieganiu. Wszystko to można zamknąć w trzech krokach, które ułatwią nam rozpoczęcie przygody z bieganiem.

POLECAMY

1. Krok
Kupujemy sprzęt

Najważniejszym elementem biegowego wyposażenia są buty. Chcąc dbać o własne zdrowie, a przede wszystkim o nogi, powinniśmy wybrać je z najwyższą starannością. Udając się do sklepu sportowego możemy jednak dostać zawrotu głowy. Spoglądając na półkę z butami do biegania, dostrzeżemy wiele rodzajów i modeli butów przeznaczonych dla amatorów biegania.

Kupując buty, możemy wybrać jedną z dwóch dróg. Zakupu możemy dokonać w dowolnym sieciowym sklepie. Coraz częściej buty do biegania można także kupić w supermarketach. Takie buty nie będą może najlepsze jakościowo, ale bardzo często wystarczą do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Zwłaszcza, gdy planujemy biegać po leśnych ścieżkach lub innej naturalnej i miękkiej nawierzchni. Druga droga prowadzi do profesjonalnego sklepu biegowego. Tam, korzystając z rady sprzedawców (którzy często są biegaczami, a także posiadają specjalistyczny sprzęt), możemy dobrać obuwie idealnie pasujące do naszej stopy. Co prawda cena butów będzie zdecydowanie wyższa, ale też jakość będzie dużo lepsza.

Bez względu na to, którą spośród dróg wybierzemy, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą nam wybrać najlepszą dla nas parę. Przede wszystkim zakupu butów powinniśmy dokonywać po południu. Związane jest to z faktem, iż nasza stopa po całym dniu aktywności jest trochę opuchnięta. Kupno butów z rana mogłoby spowodować, że uciskałyby one nas podczas popołudniowyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy