Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

30 listopada 2022

NR 58 (Listopad 2022)

Pierwsze kroki z pulsometrem podczas treningu sportowego

0 106

Współczesny sport to nie tylko umiejętności i sprawność człowieka. Coraz częściej o sukcesie decyduje technika. Jest wiele urządzeń wspierających pracę trenera i zawodników, umożliwiających analizę osiągnięć pod wieloma kątami, co ciężko sobie wyobrazić zwykłemu kibicowi. Jednym z podstawowych urządzeń wspierających zawodników sportów wytrzymałościowych jest pulsometr.

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy w wiele obszarów naszego życia wkracza szeroko rozumiana technologia. W wielu przypadkach nie otwieramy już sami bramy – robi to za nas komputer, podobnie jest w przypadku aut i systemów wspierających parkowanie. Rozwój techniki nie omija także sportu. Bardzo często wywołuje to dyskusje nad zasadnością jej wprowadzania. Tak było np. w przypadku systemu VAR, który wspiera pracę sędziów piłkarskich, czy systemu pozwalającego na sprawdzenie, czy piłka rzeczywiście opuściła pole gry w przypadku siatkówki czy tenisa. 

POLECAMY

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się kluczowe pytania: Czy tak szeroki zakres wprowadzania jej do sportu nie wypacza rywalizacji? Czy technologia zamiast pomagać, nie przeszkadza? Z pewnością znajdą się takie osoby, które odrzuciłyby wszelkie nowinki i pozostawiły sport w jego czystej postaci. Wiele jest jednak udogodnień, które sprawiają, że uprawianie sportu i jego oglądanie jest ciekawsze, zwłaszcza dla pasjonatów różnych dyscyplin. Czy nakładane na siebie obrazy pokazujące, ile dystansu zyskiwał zawodnik na kolejnych kilometrach biegu albo ile kilometrów i w jakich sektorach boiska pokonywał konkretny piłkarz, nie są źródłem interesujący wiadomości?

Technologia, zwłaszcza ta z wyższej półki, towarzyszy przeważnie zawodnikom profesjonalnym. Coraz częściej jednak popularne wśród zawodowców technologie schodzą do świata amatorów. Tak jest między innymi w przypadku pulsometru. Jak z niego korzystać? Co nam daje posiadanie pulsometru? Dla kogo jest to sprzęt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. 

Gdzie w sporcie pojawia się technologia?

Zanim jednak przejdziemy do głównego bohatera tego tekstu – pulsometru, warto wskazać obszary w sporcie, w których wykorzystywana jest technologia. Od razu należy zaznaczyć, że przedstawimy tylko niektóre zastosowania, ponieważ zakres jej wykorzystania w sporcie jest obecnie tak szeroki, że nie sposób wymienić wszystkiego. Dlatego uwaga skierowana zostanie jedynie na te obszary, które dobrze widać podczas relacji sportowych. 

Informacje o wykorzystaniu pomocniczych urządzeń w sporcie będą ciekawym uzupełnien...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy