Oglądając mecze piłki nożnej, często zachwycamy się najlepszymi zagraniami topowych zawodników z Europy i reszty świata. Najlepsze zwody i dryblingi podziwiane przez miliony fanów są później wielokrotnie odtwarzane na portalach społecznościowych.
Wielokrotnie zespół, który wygrał więcej pojedynków 1 × 1, wygrywa całe spotkanie. Oczywistą sprawą jest, że gra 1 × 1 nie jest głównym celem gry. Wysoka procentowa skuteczność wygranych takich pojedynków pozwala na stworzenie przewagi liczebnej, zdobycia pola gry i stworzenie sytuacji, a w efekcie – zdobywanie bramek. Ze względu na charakter działań grę 1 × 1 możemy podzielić na:
POLECAMY
Grę 1 × 1 w ataku
Grę 1 × 1 w obronie
Podczas gry pojedynki 1 × 1 występują w każdej części boiska, a współczesny futbol na każdego zawodnika nakłada obowiązek dobrej gry zarówno w ataku, jak i w obronie.
Kiedy podczas zajęć naszym tematem głównym będą gry 1 × 1 (w ataku/w obronie), warto rozpocząć od środków wprowadzających do takiej gry. Zaczynamy od ćwiczeń i zabaw, w których kładziemy nacisk na odpowiednie poruszanie się zawodników w ataku i w obronie. Dobry balans ciałem, prawidłowa i szybka praca nóg, zmiany tempa i kierunku poruszania się po boisku są dobrym wprowadzeniem w rozgrzewce lub w części wstępnej zajęć.
Gry 1 × 1 w ataku
Wywołany atakuje
Zawodnicy prowadzą piłkę w wyznaczonym polu, wcześniej każdy z nich otrzymał numer od trenera. Trener wypowiada jeden z numerów, którego zadaniem jest jak najszybsze wyprowadzenie piłki z sektora i zakończenie akcji strzałem. Zawodnik czerwony jest obrońcą utrudniającym zadanie atakującemu. Jeżeli obrońcy uda się odebrać piłkę, wówczas ma za zadanie zagrać piłkę do trenera.
Pojedynek na 4 bramki
Zawodnicy ustawieni naprzeciwko siebie. Startują równocześnie, zadaniem zawodnika z piłką jest szybkie wprowadzenie piłki w żółtą strefę i podjąć pojedynek 1 × 1 z obrońcą (zawodnik czerwony), a następnie strzelić gola na jedną z czterech bramek.
Modyfikacja:
- zawodnik może strzelać do bramek swojego koloru (oznaczone stożkami),
- zawodnik strzela w wyznaczone przez trenera bramki (można je wówczas oznaczyć numerami – 1, 2, 3, 4).
Rywalizacja w dwóch drużynach
Dwie drużyny, w każdej po 5 zawodników. Rywalizacja odbywa się w formie drużynowej. Grę rozpoczynają dwaj zawodnicy, znajdujący się w środku. Zadaniem zawodnika z piłką jest wprowadzenie piłki do jednego z 4 sektorów, ustawionych w narożnikach pola gry. Zadaniem obrońcy jest w pierwszej kolejności odebrać piłkę, a następnie przeprowadzić ją do dowolnego sektora. Czas pojedynku 1 × 1 to maksymalnie 20–30 sekund. Po wygranym pojedynku do gry wchodzi dwójka z sektora, gdzie został zdobyty punkt.
Modyfikacje:
- po zdobyciu punktu kolejny pojedynek rozpoczyna zawodnik z drużyny, która nie zdobyła punktu,
- po zdobyciu punktu dalej w posiadaniu piłki są zawodnicy, którzy zdobyli punkt w poprzedniej rundzie,
- trener określa, w które sektory można wbiec z piłką.
Twoje imię atakuje
Zawodnicy podzieleni na dwie grupy: żółci (obrońcy) i czerwoni (atakujący), którzy w wyznaczonym sektorze prowadzą piłkę. Na sygnał trenera wywołany zawodnik wyprowadza piłkę z sektora i gra 1 × 1 z zawodnikiem broniącym. Zadaniem atakującego jest wygranie pojedynku 1 × 1 i zakończenie akcji strzałem do bramki. Obrońca po odebraniu piłki stara się trafić do jednej z dwóch małych bramek.
Gry 1 × 1 w obronie
Trafna decyzja
Zawodnicy podzieleni na dwie grupy (atakujący – niebiescy i broniący – czerwoni). Zadaniem zawodnika atakującego, po krótkim prowadzeniu piłki, jest podjęcie decyzji o kierunku i rodzaju ataku. Pojedynczy pojedynek to jeden punkt, podwójny natomiast aż 2 punkty. Rywalizacja odbywa się drużynowo. W przypadku podwójnego pojedynku, atakujący najpierw gra 1 × 1 z pierwszym, a potem 1 × 1 z drugim obrońcą.
Modyfikacje:
- tr...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!