Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

16 września 2019

NR 39 (Wrzesień 2019)

Piłka nożna 1 x 1

0 735

Oglądając mecze piłki nożnej, często zachwycamy się najlepszymi zagraniami topowych zawodników z Europy i reszty świata. Najlepsze zwody i dryblingi podziwiane przez miliony fanów są później wielokrotnie odtwarzane na portalach społecznościowych.

Wielokrotnie zespół, który wygrał więcej pojedynków 1 × 1,  wygrywa całe spotkanie. Oczywistą sprawą jest, że gra 1 × 1 nie jest głównym celem gry. Wysoka procentowa skuteczność wygranych takich pojedynków pozwala na stworzenie przewagi liczebnej, zdobycia pola gry i stworzenie sytuacji, a w efekcie – zdobywanie bramek. Ze względu na charakter działań grę 1 × 1 możemy podzielić na: 

POLECAMY

Grę 1 × 1 w ataku
Grę 1 × 1 w obronie

Podczas gry pojedynki 1 × 1 występują w każdej części boiska, a współczesny futbol na każdego zawodnika nakłada obowiązek dobrej gry zarówno w ataku, jak i w obronie. 

Kiedy podczas zajęć naszym tematem głównym będą gry 1 × 1 (w ataku/w obronie), warto rozpocząć od środków wprowadzających do takiej gry. Zaczynamy od ćwiczeń i zabaw, w których kładziemy nacisk na odpowiednie poruszanie się zawodników w ataku i w obronie. Dobry balans ciałem, prawidłowa i szybka praca nóg, zmiany tempa i kierunku poruszania się po boisku są dobrym wprowadzeniem w rozgrzewce lub w części wstępnej zajęć. 

Gry 1 × 1 w ataku 

Wywołany atakuje
 


Zawodnicy prowadzą piłkę w wyznaczonym polu, wcześniej każdy z nich otrzymał numer od trenera. Trener wypowiada jeden z numerów, którego zadaniem jest jak najszybsze wyprowadzenie piłki z sektora i zakończenie akcji strzałem. Zawodnik czerwony jest obrońcą utrudniającym zadanie atakującemu. Jeżeli obrońcy uda się odebrać piłkę, wówczas ma za zadanie zagrać piłkę do trenera. 

Pojedynek na 4 bramki 
 


Zawodnicy ustawieni naprzeciwko siebie. Startują równocześnie, zadaniem zawodnika z piłką jest szybkie wprowadzenie piłki w żółtą strefę i podjąć pojedynek 1 × 1 z obrońcą (zawodnik czerwony), a następnie strzelić gola na jedną z czterech bramek. 

Modyfikacja: 

  • zawodnik może strzelać do bramek swojego koloru (oznaczone stożkami),
  • zawodnik strzela w wyznaczone przez trenera bramki (można je wówczas oznaczyć numerami – 1, 2, 3, 4).

Rywalizacja w dwóch drużynach
 


Dwie drużyny, w każdej po 5 zawodników. Rywalizacja odbywa się w formie drużynowej. Grę rozpoczynają dwaj zawodnicy, znajdujący się w środku. Zadaniem zawodnika z piłką jest wprowadzenie piłki do jednego z 4 sektorów, ustawionych w narożnikach pola gry. Zadaniem obrońcy jest w pierwszej kolejności odebrać piłkę, a następnie przeprowadzić ją do dowolnego sektora. Czas pojedynku 1 × 1 to maksymalnie 20–30 sekund. Po wygranym pojedynku do gry wchodzi dwójka z sektora, gdzie został zdobyty punkt. 

Modyfikacje: 

  • po zdobyciu punktu kolejny pojedynek rozpoczyna zawodnik z drużyny, która nie zdobyła punktu,
  • po zdobyciu punktu dalej w posiadaniu piłki są zawodnicy, którzy zdobyli punkt w poprzedniej rundzie,
  • trener określa, w które sektory można wbiec z piłką.

Twoje imię atakuje 
 


Zawodnicy podzieleni na dwie grupy: żółci (obrońcy) i czerwoni (atakujący), którzy w wyznaczonym sektorze prowadzą piłkę. Na sygnał trenera wywołany zawodnik wyprowadza piłkę z sektora i gra 1 × 1 z zawodnikiem broniącym. Zadaniem atakującego jest wygranie pojedynku 1 × 1 i zakończenie akcji strzałem do bramki. Obrońca po odebraniu piłki stara się trafić do jednej z dwóch małych bramek. 

Gry 1 × 1 w obronie

Trafna decyzja 
 


Zawodnicy podzieleni na dwie grupy (atakujący – niebiescy i broniący – czerwoni). Zadaniem zawodnika atakującego, po krótkim prowadzeniu piłki, jest podjęcie decyzji o kierunku i rodzaju ataku. Pojedynczy pojedynek to jeden punkt, podwójny natomiast aż 2 punkty. Rywalizacja odbywa się drużynowo. W przypadku podwójnego pojedynku, atakujący najpierw gra 1 × 1 z pierwszym, a potem 1 × 1 z drugim obrońcą. 

Modyfikacje: 

  • tr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy