Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

19 marca 2019

NR 36 (Marzec 2019)

Piłki fitball dla każdego!

366

Czy jeśli pozwolimy naszym uczniom turlać się, skakać czy siedzieć na lekcji WF, to będzie to dobra lekcja? Jeśli na naszych zajęciach użyjemy piłek fitball, to z pewnością tak. Jak to zrobić?

Tworzywo, z którego wykonane są piłki, pozwala nie tylko na skoki i siedzenie, ale też zabezpiecza przed nagłym pęknięciem. Ponadto, warto wspomnieć, że piłki charakteryzują się dużą wytrzymałością, a ćwiczenia z ich wykorzystaniem mają charakter prozdrowotny. 

POLECAMY

Od czego zacząć?

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby właściwe dobranie piłek do wzrostu. Im większy wzrost ucznia, tym większa powinna być średnica piłki. Kiedy zdecydujemy się na wykorzystanie piłki fitball na zajęciach z wychowania fizycznego, warto stopniowo wprowadzać piłki tego rodzaju: najpierw w formie gier i zabaw lub ćwiczeń oswajających. Takie spokojne przyzwyczajenie do sprzętu pozwoli wkrótce przejść do trudniejszych ćwiczeń. Popularny zbijak zdecydowanie się zmieni, jeśli wprowadzimy do niego piłkę typu fitball. 

Jakie ćwiczenia? Dzięki piłkom typu fitball, można w różny sposób stymulować organizm. Do najważniejszych typów ćwiczeń możemy zaliczyć: 

  • ćwiczenia oswajające – to pierwszy rodzaj ćwiczeń, które należy wprowadzić tak, aby zapoznać uczniów z bardzo dużym i niestabilnym przyborem,
  • ćwiczenia wzmacniające – w głównej mierze wzmacniamy nasze ciało, wykorzystując jego ciężar i piłkę fitball,
  • ćwiczenia rozciągające – duża piłka zapewnia dużą powierzchnię do rozciągania, wszystkie ćwiczenia w oparciu o piłkę pozwolą rozluźnić ciało,
  • ćwiczenia relaksujące – zawsze wykonywane po zakończonym treningu,
  • ćwiczenia stabilizacji – niestabilność powierzchni piłki powoduje trudność w utrzymaniu równowagi, a co za tym idzie – zwiększone działanie mięśni. 

Co dalej?

Jeśli lekcję oswajającą mamy już za sobą, możemy skupić się na kolejnych krokach. 

  1. Sprawdź liczebność i wielkość piłek przed rozpoczęciem zajęć.
  2. W części wstępnej zadbaj o kilka zabaw i ćwiczeń oswajających z piłką tak, aby uczniowie zapoznali się ze sprzętem – zwróć uwagę na specyfikę (piłki są duże, miękkie). Optymalnym rozwiązaniem będzie jedna piłka na dwie osoby – wszelkiego rodzaju rzuty, kozłowanie, przetoczenia, aby uczeń miał możliwie jak największy kontakt z piłką.
  3. Zaplanuj część główną w oparciu o umiejętności dzieci oraz możliwości bazowe.
  4. Dobrze sprawdzą się ćwiczenia w dwójkach, w któr...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy