Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

17 lipca 2018

NR 32 (Maj 2018)

Pole dance – nowoczesna forma aktywności ruchowej

0 1372

Pole dance jest zdobywającą coraz większą popularność formą aktywności fizycznej, łączącej w sobie elementy tańca, gimnastyki i akrobatyki, a także treningu siłowego. Polega na wykonywaniu różnorodnych figur na pionowym drążku. Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie rąk, klatki piersiowej, grzbietu, brzucha i nóg. Pole dance może być jednym ze sposobów na zdrowe spędzanie wolnego czasu.
 

Jak wynika z badań opinii społecznej, dwie trzecie Polaków podejmuje regularnie aktywność fizyczną. W zakresie tym najbardziej popularne są: bieganie, jazda na rowerze oraz pływanie. Są jednak osoby, które szukają bardziej oryginalnych i niekonwencjonalnych form aktywności, a do takich należy z pewnością pole dance. Termin pole dance składa się z dwóch członów – pole, oznaczającego słup, drążek i dance, czyli taniec. Można więc go przetłumaczyć jako „taniec na drążku”. Spotkać się można również z takimi określeniami, jak taniec na pionowym drążku, pole fitness, polefit, aerial pole oraz pole acrobatics. 

POLECAMY

Ta forma aktywności fizycznej łączy w sobie elementy tańca, gimnastyki i akrobatyki, a także treningu siłowego i polega na wykonywaniu różnorodnych figur przy, a także na, pionowym drążku. Sekwencje ruchów układane są w określoną choreografię. Na ćwiczenia składają się elementy takie jak: spiny – figury obrotowe, statyki – figury w zatrzymaniu, inverty – figury odwrócone.

Popularność zajęć pole dance w ostatnich latach przeżywa rozkwit. Forma ta doczekała się swoich turniejów, zawodów i mistrzostw. Wśród najbardziej znanych można wyróżnić World Pole Sport Championship, United States Pole Fedration Championship, a także International Pole Masters Cup Championship. W Polsce od 2011 roku odbywają się Mistrzostwa Polski Pole Sport, organizowane przez Stowarzyszenie Pole Dance Polska. Obecnie sympatycy tańca na rurze zabiegają o to, aby wpisać ten taniec na listę oficjalnych dyscyplin podczas igrzysk olimpijskich.

Mimo że pole dance często kojarzony jest z erotycznym tańcem na rurze, w ofertach klubów fitness można znaleźć propozycję zajęć skierowaną również do dzieci. Podejście do treningów pole dance nie wymaga specjalnego przygotowania. Mylne jest przeświadczenie, że przed rozpoczęciem zajęć należy wzmocnić mięśnie czy zwiększyć siłę. Owszem, takie umiejętności mogą być przydatne w dalszych treningach – nie jest to jednak rzecz niezbędna. 

Pole dance – dlaczego warto ćwiczyć na rurze?

Choć trening pole dance wymaga sporego wysiłku fizycznego i początkowo łączy się z powstaniem siniaków, otarć i odcisków, to jednak ma sporo zalet. Przynosi pozytywne efekty, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Trenujące osoby zauważają przede wszystkim wzrost siły mięśni, zwiększenie wytrzymałości i gibkości, poprawę wyglądu sylwetki oraz większą świadomość ciała. Nie bez znaczenia jest także wpływ ćwiczeń na kondycję i ogólny stan zdrowia.

Treningi tańca na rurze to również możliwość przezwyciężenia własnych słabości. Uczą pewności siebie i poprawiają samopoczucie. To po prostu wspaniała zabawa, która wprawia w doskonały humor i dostarcza energii do pracy czy nauki. Niemałą zaletą jest także różnorodność ćwiczeń, a przy tym także możliwość nieustannego podnoszenia sobie poprzeczki.

Rura do pole dance – rodzaje

Nauka figur pole dance zaczyna się na drążkach nieruchomych. Wynika to ze stabilności drążka, dzięki której osoba ćwicząca czuje się pewniej i bezpieczniej. Figury na rurze obracającej się wokół własnej osi wymagają znacznie większego doświadczenia i wyższego poziomu zaawansowania.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór rury do tańca pole dance jest materiał, z którego jest zrobiona oraz jej pokrycie. Większość z nich to rury zrobione z żelaza o pokryciu chromowym. Jest to jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ dzięki chromowanemu pokryciu taniec jest wygodny, a osoba ćwicząca ma komfort trzymania.

Rozważając zakup rury do treningu pole dance w domu musimy zastanowić się również, czy wolimy rurę rozporową, czy montowaną na stałe. Rozporowa to taka, którą można ustawić w dowolnym miejscu, a następnie ją przestawić, jeśli pojawi się taka potrzeba. Możliwość jej przemieszczenia to z pewnością ogromna zaleta, jednak należy pamiętać o jednym istotnym elemencie. Przy zakupie rury rozporowej pojawia się kwestia jej stabilności. Na pewno zagwarantuje to rura montowana na stałe. 
Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń pole dance to podstawa. Zarówno na sali, jak i w domu, należy pamiętać o użyciu materaca. Jest on potrzebny szczególnie przy wykonywaniu figur do góry nogami i na dużej wysokości. W sklepach są dostępne materace o wielu wzorach i kolorach. Zazwyczaj na środku mają otwór połączony tzw. patkami, które zapobiegają rozsuwaniu się boków materaca.

Standardowa struktura zajęć

Zajęcia pole dance odbywają...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy