Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

20 stycznia 2020

NR 42 (Styczeń 2020)

Pomysły na drugie śniadanie do szkoły w okresie zimowym

0 1136

Drugie śniadanie dla dziecka w wieku szkolnym to jeden z ważniejszych posiłków w ciągu dnia. To od niego zależy samopoczucie i stan koncentracji podczas lekcji. Zima to czas, w którym wielu z nas nie wie, co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły. Czy drugie śniadanie w okresie zimowym powinno się czymś różnić od tych, które przygotowujemy i zjadamy w innych porach roku?

Drugie śniadanie bywa niedocenianym i często pomijanym posiłkiem w ciągu dnia. Niesłusznie, gdyż to istotny element codziennej diety. Bardzo ważne jest więc to, jakie jedzenie dajemy dzieciom do szkoły. Drugie śniadanie nie powinno być posiłkiem obfitym, ma pokrywać 10–15% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka. Powinien być to jednak posiłek w pełni wartościowy i dostarczać dziecku wszystkie składniki odżywcze.

Oto kilka zasad, którymi warto się kierować, komponując śniadania dla dziecka do szkoły zimową porą:

POLECAMY

  • Wielkość oraz skład drugiego śniadania powinny być dopasowane do płci, wieku oraz uzależnione od aktywności i trybu życia naszego dziecka. 
  • Komponujmy posiłki różnorodnie, dbając o to, aby znalazły się tam produkty z każdej grupy (warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, odpowiednie źródła białka i tłuszczu).
  • Zimą trudno o dostępność wielu świeżych owoców, dlatego m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy