Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

20 stycznia 2020

NR 42 (Styczeń 2020)

Powrót do aktywności fizycznej po chorobie

0 2809

Powszechnie wiadomo, że jesień i zima to okres częstszych zachorowań. Liczne badania potwierdzają, że osoby aktywne mają większą odporność i o wiele rzadziej zapadają na choroby sezonowe. Rzadziej nie oznacza, że osoby trenujące nigdy nie chorują. Jak powinien wyglądać powrót do aktywności fizycznej po chorobie?

Regularna aktywność fizyczna stymuluje nasz system immunologiczny i sprawia, że chorujemy rzadziej, jednakże nawet najwytrawniejszego sportowca od czasu do czasu może dopaść choroba. Sportowców w okresie jesienno-zimowym najczęściej dotyka przeziębienie i grypa. Pierwsze z nich to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. W niektórych przypadkach może również występować stan podgorączkowy. Z kolei grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusa. Jej objawy zwykle pojawiają się nagle. Do objawów ogólnych pod postacią wysokiej gorączki, bólu mięśni, stawów, bólu głowy, dreszczy, osłabienia, uczucia rozbicia i złego samopoczucia dołączają się objawy ze strony układu oddechowego: suchy kaszel, ból gardła niekiedy z uczuciem blokady nosa i niewielkim wyciekiem wodnistej wydzieliny. Zlekceważona choroba może prowadzić do poważnych powikłań, nawet zagrażających życiu.

Do zestawu najczęstszych chorób należałoby dodać także bakteryjne zapalenie gardła – potocznie zwane anginą – i ostre zapalenie oskrzeli. 

POLECAMY

Dlaczego chorujemy?

 

  • Zarażamy się bezpośrednio drogą kropelkową, czyli poprzez wdychanie drobinek wydzielin, które unoszą się w powietrzu w wyniku kichania lub kasłania innej zakażonej osoby w naszym otoczeniu. Ryzyko zachorowania zwięk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy