Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

16 września 2020

NR 45 (Wrzesień 2020)

Profilaktyka i korygowanie płaskostopia
Zabawy i gry ruchowe aktywizujące mięśnie stóp

0 1269

Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy. Płaskostopie charakteryzuje się obniżeniem łuków wysklepiających stopę. Stopa staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Nieleczone płaskostopie przyczynia się do stopniowo narastających dolegliwości bólowych, ograniczających naszą aktywność. Jedną z form profilaktyki i korygowania płaskostopia są gry i zabawy ruchowe.

Płaskostopie to dość często spotykana deformacja stopy, która polega na obniżeniu się jej wysklepienia lub jego zupełnym zaniku. Stopa przylega więc do podłoża całą swoją powierzchnią. Płaskostopie najczęściej występuje u dzieci, choć bywa diagnozowane również u dorosłych. Co ważne, koniecznie trzeba je leczyć. Nieleczone płaskostopie może mieć poważne konsekwencje dla całego narządu ruchu.

POLECAMY

Zwiększa ono ryzyko wystąpienia innych deformacji stopy (m.in. palucha koślawego i palców młotkowatych), utrudnia chodzenie, może wywoływać stany przeciążeniowe i zapalne stawów oraz więzadeł stopy.

Jedną z podstawowych metod profilaktyki i korygowania płaskostopia są ćwiczenia. Ćwiczeń na płaskostopie jest bardzo wiele, a wszystkie mają na celu wzmocnienie mięśni stóp. Prowadzenie zajęć w takiej formie, zwłaszcza w grupach dzieci młodszych, powoduje szybkie znużenie, zmęczenie i spadek zainteresowania gimnastyką korekcyjną. Ponadto warto nadmienić, że korekcja wad postawy jest procesem długotrwałym. Aby uatrakcyjnić zajęcia i zmobilizować ćwiczących do większego wysiłku, warto wprowadzać na zajęciach gry i zabawy ruchowe dostosowane do potrzeb dzieci i określonej wady.

Przykłady gier i zabaw możliwych do wykorzystania w profilaktyce i korekcji płaskostopia

Wielkoludy

Liczba uczestników: minimum dwie osoby

Przybory: zbędne

Organizacja i przebieg zabawy: uczestnicy zabawy dowolnie poruszają się po całej sali. Na sygnał prowadzącego przechodzą do wspięcia na palcach, z rękoma wyprostowanymi, wyciągniętymi jak najwyżej. Stają się „wielkoludami” chodzącymi po sali. Po kilkunastu sekund...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy