Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy. Płaskostopie charakteryzuje się obniżeniem łuków wysklepiających stopę. Stopa staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Nieleczone płaskostopie przyczynia się do stopniowo narastających dolegliwości bólowych, ograniczających naszą aktywność. Jedną z form profilaktyki i korygowania płaskostopia są gry i zabawy ruchowe.
Płaskostopie to dość często spotykana deformacja stopy, która polega na obniżeniu się jej wysklepienia lub jego zupełnym zaniku. Stopa przylega więc do podłoża całą swoją powierzchnią. Płaskostopie najczęściej występuje u dzieci, choć bywa diagnozowane również u dorosłych. Co ważne, koniecznie trzeba je leczyć. Nieleczone płaskostopie może mieć poważne konsekwencje dla całego narządu ruchu.
POLECAMY
Zwiększa ono ryzyko wystąpienia innych deformacji stopy (m.in. palucha koślawego i palców młotkowatych), utrudnia chodzenie, może wywoływać stany przeciążeniowe i zapalne stawów oraz więzadeł stopy.
Jedną z podstawowych metod profilaktyki i korygowania płaskostopia są ćwiczenia. Ćwiczeń na płaskostopie jest bardzo wiele, a wszystkie mają na celu wzmocnienie mięśni stóp. Prowadzenie zajęć w takiej formie, zwłaszcza w grupach dzieci młodszych, powoduje szybkie znużenie, zmęczenie i spadek zainteresowania gimnastyką korekcyjną. Ponadto warto nadmienić, że korekcja wad postawy jest procesem długotrwałym. Aby uatrakcyjnić zajęcia i zmobilizować ćwiczących do większego wysiłku, warto wprowadzać na zajęciach gry i zabawy ruchowe dostosowane do potrzeb dzieci i określonej wady.
Przykłady gier i zabaw możliwych do wykorzystania w profilaktyce i korekcji płaskostopia
Wielkoludy
Liczba uczestników: minimum dwie osoby
Przybory: zbędne
Organizacja i przebieg zabawy: uczestnicy zabawy dowolnie poruszają się po całej sali. Na sygnał prowadzącego przechodzą do wspięcia na palcach, z rękoma wyprostowanymi, wyciągniętymi jak najwyżej. Stają się „wielkoludami” chodzącymi po sali. Po kilkunastu sekund...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!