Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

29 czerwca 2021

NR 50 (Lipiec 2021)

Przygotowanie dziecka do wyjazdu na kolonie letnie lub obóz

0 332

W trakcie wakacji większość dzieci korzysta z różnego rodzaju obozów sportowych, kolonii, wycieczek organizowanych w kraju lub za granicą. Każdą wolną chwilę dzieciaki spędzą na świeżym powietrzu, w różnych warunkach pogodowych, uczą się też niezależności i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Aby ten czas wakacyjny był dla dzieci niezapomnianym przeżyciem, musimy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu do wyjazdu.

Wyjazd na kolonie czy obóz to jeden z ciekawszych pomysłów na wakacje. Pozwala w aktywny sposób spędzić wolny czas, poznawać najciekawsze atrakcje turystyczne oraz stwarza dzieciom okazję do nabycia lub rozwinięcia posiadanych już umiejętności (zwłaszcza na wyjazdach tematycznych). Co jednak równie ważne, stanowi lekcję samodzielności oraz pomaga otworzyć się na nowe znajomości. Niezależnie od tego, czy dziecko wyjeżdża na kolonie pierwszy raz, czy kolejny, warto je do tego przygotować.

POLECAMY

Co przećwiczyć przed wyjazdem?

Warto, aby nasze dzieci wiedziały, że na kolonii czy obozie, oprócz zajęć programowych i zabawy, będą miały również obowiązki do wykonania. Wiadomo, że pewne rytuały związane z codziennością dziecko ma w małym palcu, 
a z innymi radzi sobie gorzej. Dlatego, by zaoszczędzić mu stresu, przećwicz-
my kilka podstawowych czynności:

  1. Samodzielne ubieranie się – wybór stroju, radzenie sobie z guzikami, sznurówkami, zamkami błyskawicznymi itp.
  2. Higiena – młodzi koloniści czy obozowicze są często na bakier z higieną. Przygotujmy dziecko na to, że ma codziennie brać prysznic i myć zęby. Koniecznie nauczmy je, jak myć włosy. Nie dbając o higienę, dziecko naraża się na odtrącenie i wyśmiewanie przez rówieśników.
  3. Ścielenie łóżka – niby proste, ale mało lubiane. Warto przećwiczyć ścielenie łóżka co rano, tak żeby na kolonii czy obozie dziecko nie miało z tym problemu. 
  4. Składanie ubrań – czynność...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy