Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

15 maja 2019

NR 37 (Maj 2019)

Sezonowość – na czym polega i jak we właściwy sposób z niej korzystać?

0 733

Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywienia i Żywności oraz nowej piramidy żywienia, u podstawy naszego funkcjonowania znajduje się aktywność fizyczna. Po spełnieniu tego warunku, powinniśmy najczęściej sięgać po owoce i warzywa, które są na samym dole wspomnianej wcześniej piramidy. Warto przy tym zwrócić uczniom uwagę na zjawisko sezonowości!

Samo umieszczenie warzyw i owoców na jednej płaszczyźnie może być nieco mylące, gdyż proporcja warzyw do owoców winna wynosić 4:1. W kontekście zmian, warzywa i owoce zastąpiły produkty zbożowe, które powędrowały piętro wyżej. Nawiązując do modelowego jedzenia pięciu posiłków, warzywa powinny występować w czterech z nich, dostarczając niezbędnych witamin i składników mineralnych.

POLECAMY

Dlaczego nie jemy pomidora w lutym?

Dzisiejsza otwartość rynku sprawia, że większość produktów dostępna jest przez cały rok. Dlatego nikogo z nas nie dziwi już widok truskawek w styczniu, czy czerwonych pomidorów w lutym, kiedy za oknem śnieg i zima. Dlaczego nie warto sięgać po takie produkty? Nie bez powodu ciasto czy zupę dyniową gotujemy jesienią, a truskawki posypujemy cukrem w czerwcu. Sezonowość polega na tym, aby zaadaptować nasze własne odżywianie do tego, co jest dostępne na rynku przez stosunkowo krótki czas, w określonych porach roku. Taki rytm sezonowy pozwala nam dostarczać odpowiednie produkty bezpośrednio wpływające na nasze samopoczucie.

Co z owocami egzotycznymi?

Czy kierując się sezonowością, powinniśmy zupełnie nie jeść warzyw i owoców egzotycznych? Oczywiście że nie, należy jednak pamiętać, że produkty te przemierzają dość długą drogę, żeby trafić do nas pyszne i pachnące. Dlatego też zawierają mnóstwo chemicznych dodatków. Nie należy natomiast z nich rezygnować, a jedynie ograniczyć spożycie i starać się bardziej korzystać z lokalnych dóbr.

Ekonomia

Podejście sezonowe do zakupu warzyw i owoców niesie ze sobą również korzyści ekonomiczne. Ze względu na dużą dostępność w szczycie sezonu, poszczególne warzywa i owoce szybko tanieją. Jest to również doskonały czas, by przygotować zapasy na jesień i zimę. Rosnąca popularność małych sklepów z warzywami czy rynków ze straganami zdecydowanie ułatwia nam zakupy odpow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy