Lekcje wychowania fizycznego to nie tylko zestawy ćwiczeń, które podejmują uczniowie. To także umiejętne motywowanie ich do podejmowania aktywności. W tym obszarze konieczne jest poznanie podstawowych zasad psychologicznych związanych z motywacją. Nie można w tym miejscu pominąć odkryć z dziedzin, które na co dzień raczej nie kojarzą się z salą gimnastyczną. Jednym ze skutecznych narzędzi zachęcania uczniów do aktywności fizycznej może być storytelling.
Uczniowie są coraz bardziej pomysłowi w wynajdowaniu przyczyny absencji podczas lekcji wychowania fizycznego. Wuefista może podjąć rękawicę i walczyć z podopiecznymi, którzy unikają ruchu jak ognia. Może też wykazać się odrobiną sprytu i stawić czoła wyzwaniu siłą argumentu, a nie argumentem siły.
POLECAMY
W tym celu będzie musiał wyjść poza swoją strefę komfortu i poszukać nowych rozwiązań, które zachęcą uczniów do aktywności. W swoich poszukiwaniach musi patrzeć bardzo szeroko, często bowiem ciekawe inspiracje pochodzą zza horyzontów edukacji, zwłaszcza edukacji fizycznej.
Jednym z ciekawszych rozwiązań, które może zwiększyć chęć aktywnego uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego, może być storytelling. Co to jest, jak można to wykorzystać na lekcjach wychowania fizycznego, jak powinna wyglądać struktura dobrej opowieści? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.
Co to jest storytelling?
Storytelling to umiejętność opowiadania historii (ang. story – historia, tell – mówić, opowiadać). Storytelling oparty jest na dwóch podstawowych filarach. Pierwszym z nich jest wzbudzenie zainteresowania odbiorców. To moment, w którym odbiorca skupia swoją uwagę i dostrzega w komunikacie coś interesującego, zaskakującego, nowego. Zatrzymuje się i poświęca chwilę na przemyślenia.
Drugim filarem storytellingu, ważniejszym dla osoby lub instytucji go wykorzystujących, jest wzbudzanie zaangażowania odbiorcy. Dzięki usłyszanej historii odbiorca angażuje się w nią i zmienia swoje zachowania. O ten element przede wszystkim chodzi w działaniach marketingowych, w których pojawia się storytelling.
Swoim zakresem storytelling obejmuje nie tylko samo prezentowanie historii. To raczej cały proces, w którym pojawiają się zadania związane z przygotowaniem samej historii, włączeniem w nią bohaterów, kreowaniem...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!