Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

17 września 2020

NR 45 (Wrzesień 2020)

STRETCHING –
rola, rodzaje i przeznaczenie – cz. 1

0 849

Stretching, czyli rozciąganie. Naturalny system ćwiczeń, który został zaczerpnięty m.in. z obserwacji zwierząt łownych. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, predyspozycje oraz uwarunkowania, dyspozycyjność i cel. Myślę, że nie podam Wam jednej dobrej odpowiedzi na wszystkie z pytań dotyczących tematu rozciągania. Najczęściej odpowiadam: TO ZALEŻY. I choć to nie jest satysfakcjonująca odpowiedź, to jednak jest najbardziej trafna ze wszystkich. Musimy pamiętać, że trzeba brać pod uwagę uwarunkowania każdego człowieka jako jednostki. Nie stwierdzę w jednoznaczny sposób, że akurat moje spostrzeżenia i propozycje będą jedynymi właściwymi. 

Pewnie niektórzy z Was wiedzą, że z gibkością mam wiele wspólnego od ponad 22 lat. Jako niegdyś zawodniczka, a od 15 lat trener akrobatyki, mogę z całą pewnością stwierdzić, że predyspozycje zauważalne są już u dzieci.

POLECAMY

Sama selekcja do sekcji gimnastycznych opiera się na uwarunkowaniach dziecka do danej konkurencji. Jedne będą uwielbiały statyczne pozycje i rozciąganie, inne są zdecydowanie bardziej skłonne do wykonywania dynamicznych elementów. 

Składać się na to może wiele czynników, np. anatomia, ilość snu, nawodnienie, nawyki, aktywność sportowa, różnego rodzaju techniki manualne stosowane w celu regeneracji. Tak jak w przypadku sportów gimnastycznych, tańca, baletu, wymagana jest mobilność każdego ze stawów z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Inne z dyscyplin natomiast wymagają pracy jedynie w pełnych zakresach ruchów, ale bez nacisku na każdy najmniejszy staw.

Jak podopiecznemu „uszyć” rozciąganie na miarę? 

Odpowiedzmy sobie, czym jest stretching. Według definicji, to mający na celu uelastycznienie mięśni zestaw ćwiczeń fizycznych. Wpływa na poprawę ukrwienia, poprawia pracę układu ruchu. Ćwiczenia te łączą w sobie elementy gimnastyki i treningu siłowego, stając się kombinacją dynamicznych i statycznych ruchów. 

Według definicji stretchingu, standardowy zestaw ćwiczeń może trwać kilka do kilkudziesięciu minut podczas jednej sesji. Polega ona na izometrycznej pracy (napięciu) mięśnia przez kilkanaście sekund, po czym następuje powolne rozluźnianie i przejście do rozciągania. 

Nieodzownym elementem stretchingu jest oddech. Równomierny, relaksujący, skoordynowany z ruchem. Podczas sesji nie należy przekraczać progu bólu. Stretching powszechnie stosowany jest również jako forma rehabilitacji. 

Przybory i przyrządy przydatne podczas stretchingu to np. kostki do jogi, paski, drabinki, slajdy (czyli „ślizgające” się po powierzchni filcowej przybory lub np. materiałowe poduszki, ułatwiające pracę na parkiecie).

Rodzaje stretchingu

Można wyróżnić kilka rodzajów stretchingu:

  • rozciąganie statyczne, 
  • rozciąganie dynamiczne,
  • rotacja stawów.

 

STRETCHING STATYCZNY
To r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy