Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

19 listopada 2019

NR 41 (Styczeń 2019)

Sumo – niecodzienna alternatywa dla zajęć wychowania fizycznego

0 883

Przeczytałeś nagłówek z wyraźnym uśmiechem na twarzy i niedowierzaniem? Ja odczuwałem dokładnie to samo, gdy jeszcze na studiach powiedziano mi, że dzieci są zachwycone tą formą aktywności. Sumo… Wyobrażałem sobie potężnych zawodników, którzy raczej nie przystawali do dzisiejszego stereotypu sportowca i kultu wspaniałej sylwetki. Jednak bardzo szybko musiałem zmienić swoje początkowe nastawienie. Dlaczego?

Po pierwsze, poczytałem nieco o ich treningach i przekonałem się, że ci zawodnicy w pełni zasługują na miano wybitnych sportowców. Po drugie – okazało się, że wbrew moim początkowym uprzedzeniom, dzieci faktycznie doskonale się bawią, uprawiając uproszczoną wersję sumo. Mam nadzieję, że Andrzej Wojda ani Małgorzata Kitowska nie będą mieli do mnie pretensji, jeśli pod koniec tego artykułu przedstawię Ci zmodyfikowaną wersję tej dyscypliny, dopasowaną do szkolnych standardów wychowania fizycznego. 

Zaznaczam również, że nie napisałem tekstu skierowanego do specjalistów od sumo i wiele będzie w nim uproszczeń. Chcę Cię po prostu zachęcić do wprowadzenia tej ciekawej formy ćwiczeń z możliwością przystosowania do swoich lekcji. Celem niniejszego artykułu jest propagowanie sumo, a nie umożliwienie osiągnięcia w nim mistrzostwa. Jeżeli jednak zainteresujesz się tym tematem, zachęcam do sięgnięcia po trzy książki, z których korzystałem przy jego pisaniu. Wymieniaam je na końcu artykułu Znajdziesz w nich poszerzoną wiedzę na temat sumo sportowego. To prawda – możesz przygotowywać swoich uczniów do ogólnopolskiej rywalizacji w tej dyscyplinie.

Uważam, że powinieneś starać się, by każde Twoje zajęcia wychowania fizycznego miały formę opowieści angażującej również wyobraźnię Twoich uczniów. Uwierz mi, że nawet starsi uczniowie polubią najróżniejsze przygody przeżywane na wciąż tej samej (po całym sezonie jesienno-zimowym) monotonnej hali sportowej. Materac...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy