Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

13 stycznia 2023

NR 59 (Styczeń 2023)

W ferie na narty z dziećmi – jak się przygotować? Część druga – przygotowanie ubioru oraz sprzętu

0 179

Przygotowanie materialne wymaga równie dużo wysiłku co przygotowanie psychofizyczne. Rodzice, nauczyciele i organizatorzy wypoczynku muszą posiadać wiedzę oraz odpowiednie środki finansowe, aby dziecko miało komfort z przebywania na wyjeździe oraz aby wypoczynek na nartach był w pełni bezpieczny. Przygotowanie materialne będzie obejmowało takie kategorie, jak: ubiór, sprzęt, akcesoria narciarskie.

Ubiór

Ubiór jest nieodzowną częścią każdego aspektu życia i stanowi ważną kwestię w narciarstwie. Wybierając się na stok, spacer, basen czy halę sportową po nartach, musimy być odpowiednio ubrani. Ubiór dotyczy również warunków pogodowych, jakie będą panować w trakcie trwania wyjazdu. Dlatego bardzo ważną rolą rodziców jest spakować dzieciom rzeczy, które będą adekwatne do panującej pogody. Cały proces pakowania musi być przemyślany, aby dziecko miało rzeczy na pogodę cieplejszą i zimniejszą, na pogodę wietrzną i bezwietrzną, pochmurną i słoneczną. 

Mówi się, że narciarz powinien być ubrany na „cebulkę”, warstwowo. Związane jest to bezpośrednio ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Dobrym przykładem może być wyjazd na narty w marcu. Poranki bywają jeszcze zimne, a popołudniami temperatury mogą sięgać powyżej 10oC. Rano ubierzemy się cieplej. Ale co w przypadku, jeżeli mamy tylko grubą kurtkę? Po południu nie jesteśmy w stanie zrobić nic, aby nasz komfort cieplny był adekwatny do temperatury. Grubej kurtki nie zrzucimy, jeżeli nie będziemy mieli nic w zamian. Z pomocą przychodzi nam narciarska odzież techniczna. Sklepy specjalizujące się w odzieży narciarskiej oferują szeroką gamę różnego rodzaju ubrań dostosowanych do różnych warunków pogodowych. Dzięki tym propozycjom narciarz może być przygotowany na każdą zmianę pogody w ciągu dnia. 

Ubiór narciarski należy podzielić następująco:

POLECAMY

 • Pierwsza warstwa:
  –    legginsy termoaktywne,
  –    bluzka termoaktywna,
  –    skarpety narciarskie.
 • Druga warstwa:
  –    bluza termoaktywna,
  –    lekka kurtka puchowa,
  –    kamizelka puchowa lub softshellowa,
  –    softshell,
  –    krótkie spodenki ocieplane.
 • Trzecia warstwa:
  –    kurtka narciarska (ocieplana lub hardshell),
  –    spodnie narciarskie (ocieplane lub hardshell),
 • Akcesoria:
  –    rękawice – mogą być dwie warstwy,
  –    buff – komin na szyję,
  –    kask,
  –    gogle,
  –    plecak oraz pokrowiec na narty.

Pierwsza warstwa

Mówiąc o ubiorze, rozpocząć należy od bielizny termicznej, tzw. pierwszej warstwy, która powinna dzielić się na legginsy (długie, ¾...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
 • ...i wiele więcej!

Przypisy