Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

30 listopada 2022

NR 58 (Listopad 2022)

W ferie na narty z dziećmi – jak się przygotować? Część pierwsza: przygotowanie psychofizyczne

0 134

Narciarstwo w Polsce staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej w okresie zimowym. Postęp techniczny oraz infrastruktura narciarska są dostępne na wyciągnięcie ręki. Często nie musimy daleko szukać, aby znaleźć stok nawet w środku wielkiego miasta. W Polsce w ponad połowie województw znajdują się ośrodki narciarskie oferujące możliwość pojeżdżenia. Popularność tej dyscypliny sportowej zawdzięczamy właśnie ogólnodostępności, atrakcyjności oraz szerokiemu wyborowi sprzętu narciarskiego. Dodatkowym atutem narciarstwa jest to, że wyciąg narciarski wywozi nas w górę, a my, chcąc udać się w dół, musimy umieć korzystać z grawitacji, jaką zapewniają nam prawa fizyki.

W jaki sposób narciarstwo wpływa na organizm dziecka?

Narciarstwo jest popularne zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, ponieważ daje poczucie wolności. Tam, gdzie skierujemy nasze narty, tam pojedziemy. Ponadto pozwala hartować młody organizm na wszystkie czynniki zewnętrzne panujące w zimie oraz uczy obcować z przyrodą. Odrywa młodego człowieka, pochłoniętego technologią, od promieniowania światła wszystkich ekranów oraz pozwala na pozbycie się nadmiaru negatywnej energii. Uczy interakcji, zainteresowania tym, co dzieje się wokół, aby uniknąć kolizji i zderzeń z innymi narciarzami, uwrażliwia na przyrodę. Uczy odpowiedzialności za siebie i innych. Każdy, kto jeździ na nartach, musi być „tu i teraz”, co wiąże się z koncentracją na czas zjazdu czy włączania się do ruchu. 

POLECAMY

Wyjazd narciarski – jak się przygotować?

Wyjazd narciarski organizowany przez nauczycieli WF w szkołach, firmy zewnętrzne lub rodziców wymaga odpowiedniego przygotowania do aktywności w nietypowych na co dzień warunkach. Obecnie najczęstszą formą organizacyjną są wyjazdy na 6 dni po 4–5 godzin zajęć na stoku. Aby sprostać takiemu wyzwaniu, dzieci muszą być przygotowane psychofizycznie, a rodzice – organizacyjnie i materialnie.

Przygotowanie fizyczne to szereg czynności służący adaptacji ciała dziecka do wzmożonego wysiłku przez kilka dni, kilka godzin dziennie. Częstym błędem jest brak odpowiedniej ilości ruchu przed planowanym wyjazdem. Siedzący tryb życia i spędzanie godzin przed ekranem prowadzą do wielu problemów zdrowotnych i schorzeń. Według WHO dzieci powinny codziennie przez 60 minut uprawiać akty...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy