Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

11 lipca 2023

NR 62 (Lipiec 2023)

WF inaczej – porzucajmy dyskiem

0 173

Pomysł na zabawę z wykorzystaniem latających dysków narodził się pod koniec pierwszej połowy XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza polska drużyna biorąca udział w międzynarodowym turnieju została utworzona w roku 1997. Nie jest to zatem gra nowa. Jest za to na pewno wciąż zbyt mało popularna i niedoceniana na naszym krajowym podwórku.

Ultimate – bo taką nazwę nosi ta widowiskowa gra drużynowa – to jedyna gra na świecie, w której nie ma sędziów, nawet w zawodach na poziomie międzynarodowym. Poza boiskiem poruszają się jedynie tzw. obserwatorzy, których funkcją jest ewentualna pomoc w ocenie poszczególnych sytuacji. Nie mają oni jednak decydującego zdania. Wszelkie sporne kwestie pojawiające się w trakcie meczów wyjaśniane są między zawodnikami uczestniczącymi w konkretnej akcji. Jeżeli ich ocena nie jest zbieżna, dysk wraca do zawodnika, który jako ostatni był w jego posiadaniu i gra jest kontynuowana. Ta niezwykle rzadko spotykana na arenach sportowych umiejętność współpracy należy do całego zbioru zasad składających się na główną ideę gry, jaką jest tzw. SPIRIT of the GAME. Stanowi ona wartość nie tylko deklaratywną tej niezwykłej dyscypliny; jest bowiem dostrzegalna zarówno w trakcie gry, jak i poza boiskiem.

POLECAMY

Zanim jednak na nie wybiegniemy, by ekscytować się dalekimi, precyzyjnymi rzutami i karkołomnymi akcjami, zacznijmy od podstaw.

Dysk

Dedykowane do gry dyski powinny ważyć 175 gramów. Jest to masa pozwalająca na skuteczne i komfortowe rzucanie w niemal każdych warunkach wietrznych. Na etapie nauczania lub w przypadku młodszych użytkowników możliwe jest oczywiście korzystanie z lżejszych dysków (145 gramów), produkowanych z domieszką materiałów ułatwiających ich chwytanie, w których do plastiku dodaje się specjalną gumę. Zabawa tego typu dyskiem jest bezpieczniejsza. Koszt profesjonalnego dysku zamyka się w przedziale 50–80 złotych i taki dysk wystarczy na wiele lat intensywnej gry i zabawy. Nie poleca się dysków bardzo lekkich i przesadnie miękkich, ponieważ nie dają one oczekiwanej przyjemności z rzucania. Wyjątek stanowią tutaj dyski dla przedszkolaków i dzieci na poziomie pierwszego eta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy