Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

13 lipca 2018

NR 30 (Styczeń 2018)

WF z chustą animacyjną Klanza

499

Chusta Klanza wygląda jak olbrzymi kolorowy spadochron uszyty z trójkątnych, kolorowych kawałków materiału. Może być wykorzystana w sali lub w plenerze, podczas pracy z każdą grupą wiekową. Dzięki chuście animacyjnej zajęcia staną się bardziej atrakcyjne, a ich uczestnicy chętnie będą brać w nich udział.
 

Chusta Klanza (inaczej nazywana chustą animacyjną bądź spadochronem animacyjnym) jest prostą, a zarazem intrygującą pomocą dydaktyczną. Chusta, zwłaszcza przy pierwszym z nią spotkaniu, stanowi dla grupy dużą atrakcję – a to za sprawą jej wyglądu. Składa się z kolorowych trójkątów w żywych barwach, m.in.: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim, fioletowym. Na jej krawędziach są przymocowane uchwyty ułatwiające trzymanie i naciąganie chusty, a w środku został zachowany mały otwór, przez który można przełożyć piłkę. Chusta może mieć różne rozmiary. Na rynku dostępne są chusty od 1,5 m po ogromne o średnicy 7 m. Im większa chusta, tym dłuższy obwód, więcej uchwytów i większa grupa dzieci może się bawić jednocześnie.

Do przeprowadzenia zabaw z chustą potrzebna jest duża powierzchnia, na której dzieci będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie poruszać się. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, dobrze jest ­organizować zabawy w plenerze. Wówczas należy pamiętać o sprawdzeniu podłoża, na którym będą prowadzone zajęcia, by nie było na nim dziur ani żadnych niebezpiecznych i wystających elementów.

Chusta nie jest przeznaczona do podnoszenia i podrzucania ludzi. Można z kolei nią „falować” poprzez unoszenie w górę i w dół, chodzić lub tańczyć na niej, zwijać się w nią, chować pod nią, można po niej przetaczać przedmioty, składać ją w różne kształty itp. Mając określony cel i znając swoją grupę (wiek uczestników, liczbę), prowadzący wybiera odpowiednie przykłady zabaw lub modyfikuje je w zależności od potrzeb.

Zalety zabaw z chustami animacyjnymi

Gry i zabawy z chustą animacyjną mają wiele zalet. Po pierwsze, chusta przyciąga uwagę dzieci i zachęca je tym do wzięcia udziału w zabawie. Pozwala się skupić i koncentruje uwagę na danej aktywności. Zabawy z chustą są przeznaczone dla grup – integrują i uczą wspólnej pracy oraz polegania na sobie nawzajem. Buduje się tym wewnętrzne więzi oraz zaufanie. Wiele pozostałych funkcji wynika z poszczególnych zabaw i są to między innymi: wzajemne poznanie; ćwiczenie w dążeniu i osiąganiu celu – szczególnie wspólnego dla całej grupy; rozwój zręczności, refleksu, spostrzegawczości, sprawności manualnej. Ponadto pomagają w nauce kolorów, rozwijają ogólną sprawność motoryczną, mogą pomóc w modyfikacji i uatrakcyjnianiu zabaw już istniejących i, jak każde gry grupowe, uczą poszanowania i przestrzegania zasad.

Gry i zabawy z chustą

Możliwości zabaw z chustą animacyjną są praktycznie nieograniczone. Bardzo wiele zależy od inwencji prowadzącego oraz od kreatywności dzieci. Poniżej przedstawione są jedynie przykłady, które można wykorzystać w zajęciach z młodszymi i starszymi grupami.

Gry i zabawy dla młodszych

  1. Łowimy rybkę – nauczyciel wybiera dwie osoby spośród uczestników. Jedna z nich siada na środku chusty – jest rybakiem, a druga – rybką, która wchodzi pod chustę i przemieszcza się pod nią. Reszta dzieci stoi, trzymając chustę i naśladując nią ruch morskich fal. Zadaniem rybaka jest złowienie rybki, próbując rękami wyczuć miejsce pod chustą, gdzie ona się znajduje.
  2. Podawanie piłki – dzieci stoją w kole, trzymając chustę. Nauczyciel wybiera dziecko, do którego chce podać piłkę. Wymienia swoje imię oraz imię dziecka, np. Ania do Bartka, i poruszając odpowiednio chustą podaje jej piłkę. Następnie piłka jest podawana dalej. W trakcie zabawy piłka nie może upaść na ziemię.
  3. Kto to taki – nauczyciel wybiera jedną osobę, która opuszcza salę lub ma zasłonięte oczy. W chustę zawijane jest jedno lub kilkoro dzieci, pozostawiając odsłonięty tylko fragment ich ciała (np. nogę, rękę, włosy). Następnie osoba, która została wytypowana, odgaduje, kto ukryty jest w chuście.
  4. Złap przesyłkę – dzieci tworzą koło, trzymając chustę, na której położona jest piłka. Wyznaczona osoba zajmuje miejsce pod chustą, wyciągając ręce przez otwór. Zadaniem bawiących się jest tak prowadzić piłkę, by trafiła ona do osoby pod chustą.
  5. Pułapka – uczestnicy podzieleni są na dwa zespoły. Jeden z zespołów kładzie się pod chustą, drugi łapie za chustę i energicznie podnosi i opuszcza chustę. Na hasło nauczyciela chusta zostaje położona na podłodze, przykrywając tym samym drużynę leżącą pod nią. Drużyna na zewnątrz chusty siada na jej końcach. Osoby znajdujące się pod chustą muszą wydostać się z pułapki, znajdując wolną przestrzeń pomiędzy siedzącymi na chuście.
  6. Zabawa w potwora – dzieci siedzą dookoła chusty, zakryte nią do pasa. Wybrana przez nauczyciela osoba zostaje potworem, który ukrywa się pod chustą. Uczestnicy zamykają oczy. Potwór wybiera ofiarę i wciąga ją pod chustę. Prowadzący zabawę następnie wybiera ratownika. Ten może uratować ofiarę, jeśli wypowie imię osoby, której brakuje. Jeśli mu się nie uda, ofiara również staje się potworem.
  7. Deszczowa chmura – w oznaczonym rogu sali stoi sześć osób trzymających chustę – „deszczową chmurę”. Reszta grupy zajmuje miejsca po przeciwnej stronie. Na sygnał prowadzącego osoby z „deszczową chmurą” biegną w kierunku uciekających kolegów, próbując ich nakryć. Osoby schwytane powiększą „deszczową chmurę”. Wygrywa osoba, która jako jedyna nie zostanie złapana.
  8. Zbieramy woreczki – uczestnicy trzymają chustę jedną ręką za uchwyty. W odległości dwóch kroków za każdym z nich znajduje się woreczek. Na sygnał nauczyciela każdy ciągnie chustę w swoją stronę, starając się podnieść wolną ręką woreczek. Wygrywa osoba, która zrobi to najszybciej.
  9. Transport – uczestnicy trzymają naprężoną chustę, na której stoi pachołek. Zadaniem g...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy