Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

13 lipca 2018

NR 30 (Styczeń 2018)

WF z chustą animacyjną Klanza

0 248

Chusta Klanza wygląda jak olbrzymi kolorowy spadochron uszyty z trójkątnych, kolorowych kawałków materiału. Może być wykorzystana w sali lub w plenerze, podczas pracy z każdą grupą wiekową. Dzięki chuście animacyjnej zajęcia staną się bardziej atrakcyjne, a ich uczestnicy chętnie będą brać w nich udział.
 

Chusta Klanza (inaczej nazywana chustą animacyjną bądź spadochronem animacyjnym) jest prostą, a zarazem intrygującą pomocą dydaktyczną. Chusta, zwłaszcza przy pierwszym z nią spotkaniu, stanowi dla grupy dużą atrakcję – a to za sprawą jej wyglądu. Składa się z kolorowych trójkątów w żywych barwach, m.in.: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim, fioletowym. Na jej krawędziach są przymocowane uchwyty ułatwiające trzymanie i naciąganie chusty, a w środku został zachowany mały otwór, przez który można przełożyć piłkę. Chusta może mieć różne rozmiary. Na rynku dostępne są chusty od 1,5 m po ogromne o średnicy 7 m. Im większa chusta, tym dłuższy obwód, więcej uchwytów i większa grupa dzieci może się bawić jednocześnie.

Do przeprowadzenia zabaw z chustą potrzebna jest duża powierzchnia, na której dzieci będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie poruszać się. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, dobrze jest ­organizować zabawy w plenerze. Wówczas należy pamiętać o sprawdzeniu podłoża, na którym będą prowadzone zajęcia, by nie było na nim dziur ani żadnych niebezpiecznych i wystających elementów.

Chusta nie jest przeznaczona do podnoszenia i podrzucania ludzi. Można z kolei nią „falować” poprzez unoszenie w górę i w dół, chodzić lub tańczyć na niej, zwijać się w nią, chować pod nią, można po niej przetaczać przedmioty, składać ją w różne kształty itp. Mając określony cel i znając swoją grupę (wiek uczestników, liczbę), prowadzący wybiera odpowiednie przykłady zabaw lub modyfikuje je w zależności od potrzeb.

Zalety zabaw z chustami animacyjnymi

Gry i zabawy z chustą animacyjną mają wiele zalet. Po pierwsze, chusta przyciąga uwagę dzieci i zachęca je tym do wzięcia udziału w zabawie. Pozwala się skupić i koncentruje uwagę na danej aktywności. Zabawy z chustą są przeznaczone dla grup – integrują i uczą wspólnej pracy oraz polegania na sobie nawzajem. Buduje się tym wewnętrzne więzi oraz zaufanie. Wiele pozostałych funkcji wynika z poszczególnych zabaw i są to między innymi: wzajemne poznanie; ćwiczenie w dążeniu i osiąganiu celu – szczególnie wspólnego dla całej grupy; rozwój zręczności, refleksu, spostrzegawczości, sprawności manualnej. Ponadto pomagają w nauce kolorów, rozwijają ogólną sprawność motoryczną, mogą pomóc w modyfikacji i uatrakcyjnianiu zabaw już istniejących i, jak każde gry grupowe, uczą poszanowania i przestrzegania zasad.

Gry i zabawy z chustą

Możliwości zabaw z chustą animacyjną są praktycznie nieograniczone. Bardzo wiele zależy od inwencji prowadzącego oraz od kreatywności dzieci. Poniżej przedstawione są jedynie przykłady, które można wykorzystać w zajęciach z młodszymi i starszymi grupami.

Gry i zabawy dla młodszych

  1. Łowimy rybkę – nauczyciel wybiera dwie osoby spośród uczestników. Jedna z nich siada na środku chusty – jest rybakiem, a druga – rybką, która wchodzi pod chustę i przemieszcza się pod nią. Reszta dzieci stoi, trzymając chustę i naśladując nią ruch morskich fal. Zadaniem rybaka jest złowienie rybki, próbując rękami wyczuć miejsce pod chustą, gdzie ona się znajduje.
  2. Podawanie piłki – dzieci stoją w kole, trzymając chustę. Nauczyciel wybiera dziecko, do którego chce podać piłkę. Wymienia swoje imię oraz imię dziecka, np. Ania do Bartka, i poruszając odpowiednio chustą podaj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy