Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

13 lipca 2018

NR 30 (Styczeń 2018)

WF z chustą animacyjną Klanza

0 2070

Chusta Klanza wygląda jak olbrzymi kolorowy spadochron uszyty z trójkątnych, kolorowych kawałków materiału. Może być wykorzystana w sali lub w plenerze, podczas pracy z każdą grupą wiekową. Dzięki chuście animacyjnej zajęcia staną się bardziej atrakcyjne, a ich uczestnicy chętnie będą brać w nich udział.
 

Chusta Klanza (inaczej nazywana chustą animacyjną bądź spadochronem animacyjnym) jest prostą, a zarazem intrygującą pomocą dydaktyczną. Chusta, zwłaszcza przy pierwszym z nią spotkaniu, stanowi dla grupy dużą atrakcję – a to za sprawą jej wyglądu. Składa się z kolorowych trójkątów w żywych barwach, m.in.: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim, fioletowym. Na jej krawędziach są przymocowane uchwyty ułatwiające trzymanie i naciąganie chusty, a w środku został zachowany mały otwór, przez który można przełożyć piłkę. Chusta może mieć różne rozmiary. Na rynku dostępne są chusty od 1,5 m po ogromne o średnicy 7 m. Im większa chusta, tym dłuższy obwód, więcej uchwytów i większa grupa dzieci może się bawić jednocześnie.

POLECAMY

Do przeprowadzenia zabaw z chustą potrzebna jest duża powierzchnia, na której dzieci będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie poruszać się. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, dobrze jest ­organizować zabawy w plenerze. Wówczas należy pamiętać o sprawdzeniu podłoża, na którym będą prowadzone zajęcia, by nie było na nim dziur ani żadnych niebezpiecznych i wystających elementów.

Chusta nie jest przeznaczona do podnoszenia i podrzucania ludzi. Można z kolei nią „falować” poprzez unoszenie w górę i w dół, chodzić lub tańczyć na niej, zwijać się w nią, chować pod...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy