Koniec zimy to najtrudniejszy dla organizmu okres roku. Wraz z pierwszymi promieniami słońca większość z nas zaczyna skarżyć się na bóle głowy, niepohamowaną senność, znużenie, osłabienie, złe samopoczucie. To objawy tzw. przesilenia wiosennego. Często nazywane jest również syndromem zmęczenia wiosennego.
W fachowej literaturze medycznej nie znajdziemy terminu przesilenia wiosennego. Ta przypadłość nie jest chorobą, tylko zespołem objawów, które nasilają się podczas przejścia z okresu jesienno-zimowego w okres wiosenno-letni. Największe nasilenie objawów przesilenia wiosennego występuje w okresie marca i kwietnia. Aż trudno w to uwierzyć, ale dotyka ono około 50–60% ludzi w zróżnicowanym wieku. Do grupy osób najbardziej narażonych na przesilenie wiosenne należą osoby przewlekle chore, zwłaszcza na choroby układu krążenia, a także pacjenci w okresie rekonwalescencji po zabiegach, meteopaci, osoby zdrowe, które ciężko pracują i zaniedbują regularny wypoczynek oraz sportowcy.
POLECAMY

Przesilenie wiosenne można odczuwać nawet przez kilka tygodni. Do najbardziej charakterystycznych jego objawów należą: zmęczenie, senność, częste bóle i zawroty głowy, wahania nastroju, brak motywacji do działania, bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Problemem wielu osób w tym okresie są osłabione, wypadające włosy, problemy ze skórą, jak i słabe, pękające paznokcie. Wszystkie te objawy przekładają się na funkcjonowanie naszego organizmu. Ogólne osłabienie powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na choroby. Przez te objawy przesilenia wiosennego możemy odczuw...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!