Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

20 stycznia 2020

NR 42 (Styczeń 2020)

Wychowanie fizyczne w edukacji wczesnoszkolnej

0 3626

Początek nauki w szkole podstawowej to trudny czas związany z dużymi zmianami w życiu każdego ucznia. Rozpoczynają oni naukę w nieco bardziej wymagającym środowisku niż miało to dotychczas miejsce. Pomiędzy licznymi blokami edukacyjnymi znalazło się także wychowanie fizyczne. Przez wiele osób całkiem niesłusznie uważane za niezbyt przyjemne i trudne do prowadzenia.

Zaniedbując zajęcia wychowania fizycznego na tym etapie rozwoju, skazujesz swoich uczniów na olbrzymie problemy. Mowa tu przede wszystkim o czynnikach zdrowotnych, ale także o społecznych (często zdarza się, że podczas zajęć wychowania fizycznego ustalana jest hierarchia klasy, a sprawność fizyczna i motoryczna odgrywają tu ważną rolę) i wychowawczych (pomóż dziecku znaleźć pasję, a znacząco zmniejszysz jego podatność na stosowanie używek i przejawianie nieakceptowanych społecznie zachowań). 

POLECAMY

Często mylnie stosowanym argumentem jest słynne „nie każdy musi przecież zostać sportowcem!”. Owszem, ale każdy chce przecież cieszyć się dobrym zdrowiem. A w tej kwestii nie ma niczego lepszego niż ruch. Dzieci odczuwają potrzebę nieustannego bycia w ruchu. Twoim zadaniem jest rozpalanie tego ognia i zatroszczenie się o to, by uczeń podtrzymywał go przez całe życie – aż do późnej starości. Ważne, żebyś pamiętał, że sport zaczyna się tam, gdzie kończy się wychowanie fizyczne. Jest dla wybitnie uzdolnionych. W odróżnieniu od wychowania fizycznego, które jest dla wszystkich. Na tym etapie edukacji jesteś jedynym specjalistą w życiu Twoich uczniów, zajmującym się wychowaniem fizycznym. To Ty musisz pokazać podopiecznym różnorodny świat aktywności fizycznej tak, by każdy mógł wybrać coś dla siebie. 

Jeśli Twoi uczniowie nie odczuwają potrzeby zabawy z równieśnikami na świeżym powietrzu, przejażdżki na rowerze, czy zagrania ze znajomymi w grę zespołową – coś w Twoich lekcja...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy