Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

12 września 2023

NR 63 (Wrzesień 2023)

Zabawy biegowe jako jednostka treningowa

0 69

Trening biegacza obejmuje wiele specyficznych jednostek. Do jednych z najciekawszych należą zabawy biegowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich podstawową funkcją jest zabawa. Przez zabawę kształtowane są specyficzne zdolności, które znajdują swoje odzwierciedlenie podczas zawodów.

Długie wybiegania, trening szybkościowy, siła biegowa – wszystkie te środki treningowe prowadzą do rozwoju biegacza. Pozwalają mu wznieść się na nowy poziom swoich możliwości, by bić kolejne rekordy. W bardzo specyficzny i silny sposób oddziałują na organizm zawodnika. Dlatego należy stosować je bardzo ostrożnie. 
Bardzo ciekawym sposobem na rozwijanie szybkości i wytrzymałości szybkościowej są treningi, które w żargonie biegacza nazywane są zabawami biegowymi. Choć podkreślany w nich jest element zabawowy, to nie zawsze mają one wiele wspólnego z tym, co potocznie rozumiemy, mówiąc o zabawie. Wręcz przeciwnie, są to doskonale dopasowane do zawodnika jednostki treningowe, które dodatkowo należy realizować pod ścisłą kontrolą trenera, a także sprzętu elektronicznego, np. pulsometru. Cienka jest bowiem granica pomiędzy dającą pożądane efekty jednostką treningową a zbyt intensywnym treningiem. 

POLECAMY

Zabawa zabawie nierówna 

W treningu biegacza wiele różnych jednostek można opisać ogólną nazwą zabawy biegowej. Praktycznie każdy trening, w którym będziemy rozwijać szybkość i w którym odcinki wzmożonego wysiłku będą przeplatane elementami odpoczynku, można nazwać zabawą biegową. 
Kluczowym aspektem jest więc opisanie poszczególnych rodzajów treningów, które mogą być rozpatrywane jako zabawy biegowe. Wskazanie ich charakterystycznych cech pozwoli na ich rozróżnienie. Będzie także pomocne dla trenerów, którym pomoże wybrać odpowiednie jednostki dla swoich podopiecznych. 

Element podstawowy zabawy 

Mówiąc o zabawie biegowej jako jednostce treningowej, musimy zwrócić uwagę na podstawowy wyznacznik zabawy. W przypadku biegania będzie to dystans lub czas. 
W pierwszym przypadku będziemy manipulować dystansem biegu i odpoczynku. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy będziemy dysponowali dokładnie zm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy