Każdy trener, instruktor sportowy czy nauczyciel wychowania fizycznego chce na swoich zajęciach osiągnąć określony cel. Jednak to, w jakiej formie przedstawi dane zadania lub ćwiczenia, skutkuje później zaangażowaniem dzieci w ich wykonywanie. Czasami już przed rozpoczęciem zajęć młodzi sportowcy czują do nich niechęć ze względu na ich nieatrakcyjność i dużą intensywność. Warto więc, aby ćwiczenia były podane w formie zachęcającej do wysiłku.
Bieganie występuje prawie w każdej dyscyplinie sportu, a na lekcjach wychowania fizycznego jest stałym elementem podczas ćwiczeń, jak również gier zespołowych. Treningi biegowe powinny być atrakcją dla dzieci, a nie czymś żmudnym i mało przyjemnym. Ciekawe zabawy z wykorzystaniem tego elementu mogą na stałe zagościć na każdej lekcji jako forma rozgrzewki lub przygotowania do kolejnego etapu ćwiczeń. Można też wykorzystać je do treningu podstawowego.
Cele zabaw biegowych:
POLECAMY
- wytworzenie atmosfery radości i zabawy,
- dużo większe angażowanie się dzieci przy wykonywaniu ćwiczeń,
- dostarczanie dzieciom emocji,
- zaspokojenie potrzeby rywalizacji bez stresu, jaki towarzyszy im podczas zawodów;
- uatrakcyjnienie lekcji,
- przebywanie na świeżym powietrzu podczas zajęć na stadionie lub w terenie leśnym,
- kształtowanie zwinności i podnoszenie poziomu reakcji na zachowania rywali,
- współdziałanie w zespole,
- podnoszenie sprawności ruchowej i wytrzymałości biegowej,
- zachęcenie wszystkich dzieci do wzięcia aktywnego udziału w zajęciach,
- integracja grupy,
- rozwijanie i doskonalenie techniki biegowej.
W terenie
Bardzo ciekawą formą poprowadzenia lekcji wychowania fizycznego są zajęcia na powietrzu. Jeśli tylko pogoda sprzyja, to powinno się takie ćwiczenia prowadzić jak najczęściej. Przebywanie na dworze jest bardzo ważne dla organ...