Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

20 stycznia 2022

NR 53 (Styczeń 2022)

14 pomysłów na zimowe zabawy bez wychodzenia na zewnątrz

0 2510

Zima to najlepsza okazja do tego, by porozmawiać z wychowankami o śniegu i sportach zimowych, a także o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na dworze. Poniżej prezentujemy gry i zabawy nawiązujące fabułami do tych motywów. Pojawią się w nich: biegi narciarskie, zawody bobslejowe, curling, short track, akrobacje narciarskie i skoki na nartach. Nie zabraknie również przypomnienia o: krze, opadach śnieżnych, budowaniu labiryntu w zaspach, berku toczonym w śniegu oraz lepieniu bałwana, a także opisu mrozu i lodowych sopli.

1. „Biegi narciarskie”

Fabuła/narracja: Zima bywa kapryśną porą roku. Nie zawsze podczas zimowych miesięcy możemy cieszyć się obecnością śniegu. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Za chwilę przekonacie się, że na nartach da się biegać nawet w naszej sali gimnastycznej.

Przebieg: Każdy z uczniów otrzymuje dwie ulotki reklamowe i ustawia na nich stopy. Wykonując naprzemianstronne ruchy nóg naśladujące ślizganie się na nartach, można ilustrować bieganie na nich. Uczestnicy zajęć starają się okrążyć w ten sposób salę gimnastyczną. Kolejne zadania mogą wiązać się ze zmianami kierunku przemieszczania się.

Cele:

POLECAMY

 • wychowawczy: wprowadzenie do zajęć atmosfery beztroskiej rozrywki,
 • dydaktyczny: nauczanie umiejętności przemieszczania się ruchem ślizgowym po podłożu,
 • w sferze umiejętności ruchowych: uplastycznianie umiejętności utrzymywania kontaktu stopy z podłożem,
 • w sferze zdolności motorycznych: kształtowanie zdolności łączenia ruchów w całość (połączenie ruchów rąk i nóg), rozwijanie zdolności eksponowania wyrazistości ruchów.

Pogadanka końcowa: Jak widziałem, znakomicie potraficie biegać na nartach nawet w naszej sali gimnastycznej. Gdy spadnie śnieg, powinniście spróbować swych sił na prawdziwych nartach. Wiele wskazuje na to, że nie będziecie mieli z tym kłopotów.

Przybory/przyrządy: Gazety (choćby reklamowe).

2. „Kra”

Fabuła/narracja: Jedną z pierwszych oznak zimy jest pojawianie się kry na rzekach. To niewielkie płaty lodu, które mogą roztapiać się, gdy zrobi się cieplej. Za chwilę przekonamy się, jak szybko roztapia się taka kra, gdy słońce wyjdzie zza chmur.

Przebieg: Każdy z uczniów stara się rozedrzeć stopami strony gazet, które pozostały mu po zabawie „Biegi narciarskie”. Nauczyciel motywuje wychowanków do intensyfikowania wysiłków poprzez okresowe przypominanie im o wyglądaniu słońca zza chmur.

Cele:

 • wychowawczy: wdrażanie uczniów do stosowania się do zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na dworze,
 • dydaktyczny: zaprezentowanie wychowankom elementarnych wiadomości o zjawiskach typowych dla zimy,
 • w sferze umiejętności ruchowych: rozwijanie umiejętności wykonywania precyzyjnych ruchów stopami,
 • w sferze zdolności motorycznych: doskonalenie orientacji przestrzennej, kształtowanie zdolności reagowania ruchowego na bodźce.

Pogadanka końcowa: Okaz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
 • ...i wiele więcej!

Przypisy