Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

27 listopada 2018

NR 35 (Listopad 2018)

Aktywność fizyczna w czasie przerw międzylekcyjnych

0 2434

Ćwiczenia śródlekcyjne są aktywnościami ruchowymi wprowadzanymi w toku lekcji. Ich celem jest przywrócenie koncentracji uczniów, rozluźnienie i odprężenie psychofizyczne. Pośrednio mogą oddziaływać jako profilaktyka wad postawy i wspomagać prawidłowy rozwój małej i dużej motoryki.

Codzienne, wielogodzinne przebywanie dziecka w szkole w pozycji siedzącej jest czynnikiem szkodliwie wpływającym na rozwój organizmu. Praca umysłowa oraz siedzenie w bezruchu przez długi czas zajęć szkolnych, często w niedostosowanej, niewygodnej ławce szkolnej i w niewietrzonej klasie sprawiają, że dziecko szybko się męczy, na skutek czego przybiera nieprawidłową postawę ciała, garbi się, pochyla. Oprócz tego za wysokie krzesła powodują niedokrwienie wielkich mięśni tylnej strony uda, gdyż dziecko nie potrafi położyć stóp na podłodze. Uczeń, szukając oparcia dla stóp, siada na brzegu krzesła na podudziu. Ponadto obciążona jest ręka (pisanie, rysowanie – niestety, w tę pracę zaangażowana jest tylko jedna z rąk), zmysł słuchu i wzroku. Efektem tego jest gorsza praca uczniów na lekcjach i słabsze przyswajanie przez nich informacji. Aby zapobiec tym negatywnym zjawiskom, należy wprowadzać ćwiczenia śródlekcyjne. Taka aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na organizm młodego człowieka, jak i efektywność jego pracy umysłowej. Kilkuminutowe przerwy w nauce powinny być stosowane kilkakrotnie w ciągu pobytu dziecka w szkole. 

POLECAMY

Cele ćwiczeń śródlekcyjnych

Nie ma wątpliwości co do tego, że gimnastyka śródlekcyjna jest potrzebna w toku zajęć szkolnych, ponieważ sprzyja zdrowiu oraz usprawnia procesy myślowe.
Kazimiera Wl...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy