Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

16 listopada 2021

NR 52 (Listopad 2021)

Atletyka terenowa – konspekt zajęć kształtujących wszechstronną sprawność

0 2147

W teorii wychowania fizycznego atletyka terenowa obejmuje ćwiczenia fizyczne, które zaliczane są do grupy ćwiczeń stosowanych/uprawianych na świeżym powietrzu. Do uprawiania tych ćwiczeń wykorzystuje się ukształtowanie terenu oraz naturalnie występujące w danej okolicy przyrządy i przybory, takie jak: kamienie, gałęzie, szyszki, kłody drzew, drzewa, ławeczki w parku.

Wielką zaletą tych ćwiczeń jest to, że można je uprawiać cały rok, nie wymagają drogiego sprzętu ani stawiania specjalnych sal do ćwiczeń. Umiejętne wykorzystanie naturalnych przyrządów i przyborów do ćwiczeń może być dla uczniów dodatkową atrakcją. Przebywanie na świeżym powietrzu dotlenia mózg i ciało oraz hartuje organizm, przygotowuje do zmiany warunków atmosferycznych. Jedynym ograniczeniem do ich stosowania jest pogoda, która nie zawsze pozwala bezpiecznie przeprowadzić takie ćwiczenia. 

W ramach przygotowania do prowadzenia zajęć nauczyciel powinien przewidywać niebezpieczeństwa, jakie mogą im towarzyszyć. Należy zwrócić uwagę na ubiór ćwiczących, zapewniający komfort termiczny, oraz odpowiednie obuwie sportowe o grubszej podeszwie, zabezpieczające przed urazami spowodowanymi nadepnięciem na kamień lub korzeń. Trzeba także zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym, a najlepiej prowadzić je z dala od ciągów komunikacyjnych i unikać miejsc, gdzie trzeba przekraczać ulice.

Atletyka terenowa jest doskonałym środkiem do kształtowania wszechstronnej sprawności fizycznej, a szczególnie kondycyjnych zdolności motorycznych....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy