Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2023

NR 60 (Marzec 2023)

Drabinka koordynacyjna

0 90

Ilość sprzętu, z którego możemy korzystać w pracy szkoleniowej, jest obecnie doprawdy imponująca. Sprzęt może być bardzo skomplikowany, o niezwykle złożonej budowie, albo banalnie prosty. Dostępne są nawet urządzenia elektroniczne. Nieważne, czy mówimy o technologiach drogich i skomplikowanych, czy tanich i prostych, najważniejsza jest przydatność narzędzi w osiąganiu celów treningowych.

Wniniejszym artykule chciałbym przybliżyć Czytelnikom narzędzie proste i stosunkowo tanie, a jednocześnie bardzo przydatne w treningu. Drabinka koordynacyjna, bo o niej mowa, jest sprzętem niedrogim, zajmującym w plecaku trenera niewiele miejsca, służącym (jak sama nazwa mówi) poprawie koordynacji ruchowej. Ze względu na to, że po złożeniu zajmuje naprawdę mało miejsca, można mieć ją zawsze pod ręką. Niska cena sprawia, że każdy nauczyciel WF może dysponować takim sprzętem i bardzo ciekawie urozmaicać prowadzone przez siebie lekcje. 

Do czego przyda się nam taki sprzęt? Koordynacja ruchowa jest cechą ważną w wielu dyscyplinach sportowych, a lista tych dyscyplin jest naprawdę długa: sporty walki, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, taniec…

Przypomnijmy w tym miejscu definicję koordynacji ruchowej. Z koordynacją związanych jest wiele zdolności niezbędnych w wykonywaniu ruchów, np.: zwinność, równowaga, zręczność, umiejętność wykonywania płynnych ruchów. Poza tym warto pamiętać, że nie tylko zawodnicy wyżej wymienionych dyscyplin sportowych docenią koordynację ruchową. Tak naprawdę jest to zdolność ważna w codziennym życiu każdego człowieka. Powinna być rozwijana już u dzieci, u których zdolności motoryczne dopiero się kształtują. Koordynacja ruchowa jest zharmonizowaniem jednocześnie różnych ruchów i „zlepieniem” ich w jedną spójną całość w odpowiednim czasie i miejscu. Z koordynac...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy