Dołącz do czytelników
Brak wyników

Edukacja prozdrowotna

17 lipca 2018

NR 31 (Marzec 2018)

Etykiety produktów spożywczych Jak wybrać najlepszą żywność?

0 859

Na rynku krajów europejskich istnieje ogromna ilość produktów żywnościowych. Prócz tego nieustannie wprowadzane są do obrotu handlowego nowe rodzaje żywności. Ta wielka różnorodność produktów wymaga podawania właściwej, a także obiektywnej informacji o produkowanej żywności zarówno przez przemysł, jak i catering. Konieczne jest zapewnienie konsumentowi pełnej i rzetelnej informacji o nabywanym produkcie.

Jednak czy tak jest na pewno? Czy przeciętny konsument potrafi odpowiednio zinterpretować przedstawione na opakowaniu dane?
 

Świadomość społeczeństwa na temat wpływu sposobu żywienia nieustannie wzrasta. Coraz bardziej interesujemy się tym, w jaki sposób to, co jemy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie czy rozwój naszych dzieci. By móc jak najlepiej zbilansować dietę swoją i swojej rodziny, koniecznie należy posiadać umiejętność interpretacji danych przedstawionych na opakowaniu produktu żywnościowego.

POLECAMY

„Spożyć przed”, „ spożyć do”: czym to się różni?

Pierwsza, niepodważalnie najważniejsza dla konsumenta cecha produktu żywnościowego to świeżość. W tym celu produkty oznakowane są hasłem „spożyć przed” lub „spożyć do”, które jednak nie są synonimami. Pierwszy z nich oznacza, iż po upływie wskazanego terminu produkt traci w dużym stopniu swoje właściwości dotyczące konsystencji, barwy lub nawet pożądanego smaku. Natomiast to, co jest ważne, to fakt, iż spożycie go po wyznaczonym terminie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Produkt jest jedynie mniej „smaczny” i ogólnie mniej „atrakcyjny”. Z kolei „spożyć do” oznacza, że produkt po upływie podanego terminu nie nadaje się spożycia, gdyż niesie to za sobą ryzyko negatywnych konse...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy