Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

18 maja 2022

NR 55 (Maj 2022)

Gry i zabawy rozwijające szybkość reakcji

0 2317

Szybkość reakcji to nic innego jak umiejętność szybkiego reagowania. Szybki czas reakcji przydaje się w wielu dyscyplinach sportowych, ale również w życiu codziennym. Należy pamiętać, że refleks stopniowo pogarsza się z racji wieku, stanu zdrowia, kondycji, stanu psychofizycznego. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można trenować i poprawiać czas reakcji.

Szybkość to cecha motoryczna, która określa zdolność do wykonywania ruchu w jak najkrótszym czasie. Jedną z jej składowych jest czas reakcji, który określa szybkość reagowania na docierające do organizmu bodźce. Jest on kontrolowany przez układ nerwowy, który odbiera dane sensoryczne za pośrednictwem naszych zmysłów. Dane te są transportowane do mózgu, gdzie są interpretowane i przekształcane w reakcje fizyczne lub psychiczne. Jego wielkość mieści się zazwyczaj w kilku dziesiątych sekundy. Ludzie mają różne predyspozycje do reagowania na określone bodźce, dlatego w różnych sytuacjach mogą reagować szybciej lub wolnej. Szybkość reagowania jest ważna podczas prowadzenia pojazdu lub uprawiania sportu, w sytuacjach awaryjnych oraz podczas wielu codziennych czynności.

Czas reakcji nie jest w pełni wartością stałą. Zależy on od wielu czynników, takich, jak m.in.:

Wiek:
Z wiekiem nasza zdolność do reagowania spada.

Stan zdrowia: Wiele zaburzeń i chorób wynikających z naszej genetyki lub przebytego urazu czy wypadku wpływa na wydłużenie czasu reagowania oraz tempo wykonywania zadań.

Samopoczucie: Kiedy jesteśmy zestresowani, nasze ciało reaguje, uwalniając hormon zwany kortyzolem, który zmniejsza szanse na skonce...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy