Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

25 maja 2020

NR 43 (Maj 2020)

Gry i zabawy z piłką body ball

100

Piłki body ball są bardzo popularnymi przyborami do ćwiczeń. Mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je obecnie na zajęciach fitness, jodze, w zajęciach dla seniorów, w czasie rehabilitacji, jak i przy ćwiczeniach korekcyjnych. Z powodzeniem mogą zostać wykorzystane także w grach i zabawach ruchowych. Praca z nim stanowić będzie ciekawe urozmaicenie zajęć wf.

Uczniowie, bez względu na wiek, bardzo chętnie uczestniczą w różnego rodzaju grach i zabawach, zwłaszcza wtedy, gdy wprowadza się ciekawe przybory. Do zwiększenia atrakcyjności zajęć może przyczynić się wykorzystanie piłki body ball. Taka piłka jest idealna do rzucania, łapania, turlania, kozłowania oraz obciążania jej ciężarem własnego ciała. Zaletą piłek body ball jest ich elastyczność, lekkość i bezpieczeństwo. Co więcej – są one dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. 

POLECAMY

Berek myśliwy

Liczba uczestników: dowolna ilość.
Przybory: piłka body ball.
Przebieg: prowadzący wyznacza berka (myśliwego), który posiada piłkę. Berek jest zmienny. Zadaniem berka jest rzucić piłką tak, by trafić uciekającego (polowanie). Zarówno goniący, jak i uciekający, mogą się cały czas poruszać. Złapana przez berka osoba bierze piłkę i staje się nowym berkiem, goni pozostałych uczestników. Przy większej ilości uczestników należy dodać drugą lub nawet trzecią piłkę, by uniknąć przestojów.

Złap piłkę 

Liczba uczestników: dowolna ilość.
Przybory: piłka body ball. 
Przebieg: jedna osoba jest berkiem, która goni pozostałych uczniów. Pozostali podają między sobą piłkę body ball. Ratunkiem przed złapaniem jest chwyt piłki podawanej przez partnera. Podanie należy wykonać zawsze do tej osoby, która jest zagrożona przez berka. Dotknięta przez goniącego osoba staje się berkiem.

Wytrąć z równowagi

Liczba uczestników: dowolna, parzysta.
Przybory: piłki body ball.
Przebieg: zawodnicy ustawiają się naprzeciwko siebie w podporze przodem na piłce. Na sygnał prowadzącego uczestnicy zabawy starają wytrącić nawzajem z równowagi. Zwycięża ten, któremu uda się trzykrotnie wytrącić przeciwnika z równowagi. 

Taniec z piłką

Liczba uczestników: dowolna, parzysta.
Przybory: jedna piłka body ball na parę, odtwarzacz muzyki.
Przebieg: uczestnicy dobierają się w pary i wkładają piłkę body ball między swoje brzuchy. Piłki nie można podtrzymywać rękami. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma piłkę tańcząc w rytmie muzyki. Para, której piłka upadnie na ziemię, odchodzi z zabawy.

Przepychanka 

Liczba uczestników: dowolna, parzysta.
Przybory: jedna piłka body ball na parę.
Przebieg: uczestnicy dobierają się w pary i ustawiają się wzdłuż linii środkowej boiska tyłem do siebie. Między nimi na wysokości pleców znajduje się piłka (nad linią środkową boiska). Na sygnał prowadzącego osoby starają się przepchać partnera tak, by obaj znaleźli się na jednej stronie boiska oraz by piłka nie spadła na ziemię. Piłki nie można podtrzymywać rękami. Wygrywa osoba, której uda się wykonać zadanie. 

Dwadzieścia podań 

Liczba uczestników: dowolna, parzysta.
Przybory: jedna piłka body ball na parę.
Przebieg: uczestnicy ustawiają się w parach naprzeciwko siebie (każda para ma jedną piłkę). Na sygnał uczniowie podają między sobą piłkę oburącz kozłem dwadzieścia razy. Wygrywa para, która pierwsza wykona zadanie.

Najdalszy rzut

Liczba uczestników: dowolna ilość.
Przybory: jedna piłka body ball na osobę.
Przebieg: zawodnicy z piłkami body ball ustawiają się w szeregu na linii końcowej boiska. Na sygnał prowadzącego wszyscy po kolei wykonują jak najsilniejszy rzut piłką. Do konkursu zalicza się odległość do miejsca, w którym piłka dotknie ziemi. Wygrywa zawodnik, który rzucił swoją piłkę najdalej.

Wędrująca piłka

Liczba uczestników: dowolna, parzysta.
Przybory: 2 piłki body ball.
Przebieg: uczestników dzielimy na dwa zespoły i ustawiamy w rzędach za linią startu. Pierwsza osoba z rzędu trzyma piłkę. Na sygnał prowadzącego pierwsi gracze obu rzędów nie odwracając się, podają piłkę nad głową następnemu zawodnikowi, który z kolei podaje ją tak samo dalej. Wszyscy gracze mają ramiona wyciągnięte w górę i przygotowane do chwycenia i podania piłki. Gdy piłka dostanie się do ostatniego gracza, ten biegnie z nią na początek rzędu i podaje ją dalej. Gra toczy się dopóki zawodnicy nie wrócą do pierwotnego ustawienia. Zwycięża rząd, który szybciej wykona zadanie. 

Slalom z piłką

Liczba uczestników: dowolna, parzysta.
Przybory: 10 pachołków, 2 piłki body ball.
Przebieg: uczestnicy podzieleni na dwie drużyny ustawiają się w rzędach na linii startu. Przed drużynami rozłożone są w równych odstępach pachołki. Pierwsi zawodnicy z rzędów są w posiadaniu piłki. Na sygnał prowadzącego wyruszają na trasę slalomu, tocząc piłkę między pachołkami. Po dobiegnięciu do półmetka, chwytają piłkę w dłonie i wracają biegiem do swojej drużyny, przekazując piłkę kolejnej osobie z drużyny. Wygrywa zespół, który szybciej wykona zadanie. 

Kto pierwszy 

Liczba zawodników: dowolna.
Przybory: piłki body ball dla każdego.
Przebieg: uczestnicy ustawiają się na obwodzie koła na szerokość ramion. Każdy siada na swojej piłce twarzą do środka. Następnie odliczają kolejno do 5, uzyskując w ten sposób odpowiednie numery. Prowadzący wywołuje jeden z numerów. Po wywołaniu wybiegają osoby oznaczone tym numerem, zabierając ze sobą piłkę, okrążają koło w ustalonym kierunku i wracają na opuszczone przez siebie miejsce. Ten, kto pierwszy wróci na miejsce, zdobywa jeden punkt. Następnie wywołane numery w podobny sposób zdobywają punkty, których suma decyduje o zwycięstwie.

Smerfy kontra Gumisie

Liczba uczestników: dowolna, parzysta.
Przybory: piłki body ball dla każdego.
Przebieg: uczestników dzielimy na dwie drużyny: Smerfy i Gumisie. Smerfy zajmują jedną połowę boiska, na drugiej ustawiają się Gumisie. Wszyscy posiadają piłki body ball („czarodziejskie kule”). Na sygnał każdy zespół ma za zadanie jak najwięcej kul przetoczyć na pole przeciwników. Prowadzący określa czas jednej gry (np. 2 minuty). Po upływie czasu następuje liczenie piłek – wygrywa zespół, na którego stronie jest mniej piłek.

Ogniste kule

Liczba zawodników: dowolna ilość.
Przybory: 5–6 piłek body ball.
Przebieg: wyznaczamy 5–6 osób, które są w posiadaniu piłek – ognistych kul. Ustawiają się one w pewnych odstępach po obu stronach boiska. Osoby bez piłki ustawiają się na linii początkowej. Na sygnał prowadzącego osoby bez piłki przebiegają na drugą stronę boiska. W tym czasie zawodnicy z piłkami toczą piłkę po podłożu,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy