Dołącz do czytelników
Brak wyników

Gry z planszami na sportowo

Artykuł | 26 maja 2020 | NR 43
79

Brak możliwości spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu jest trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie dotkliwie odczuwają go właśnie najmłodsi. Dlatego musimy zadbać o to, by nasze dzieci mogły się wyszaleć i spożytkować drzemiące w nich siły. Pomocne mogą tu być sportowe gry planszowe.

Gry planszowe to alternatywa dla komputera albo telewizora, przed którymi dzieci oraz młodzież spędzają sporo czasu. Sprawdzają się w sytuacji gdy pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. Gry planszowe w wersji sportowej pozwalają również na aktywne spędzanie wolnego czasu. 

Takie gry wpływają na naszą kondycję, rozwijają szybkość, koordynację wzrokowo-ruchową, równowagę. W planszówki w wersji sportowej można grać wszędzie: w domu, na tarasie, ogrodzie, podwórku itp. Poza tym takie gry sprzyjają budowaniu więzi między członkami rodziny. Uczą także cierpliwości, umiejętności wygrywania oraz przegrywania. 

POLECAMY

Planszowy wyścig rowerowy 

Potrzebujemy: 3–4 pionki, jedną kostkę do gry, stoper lub zegarek do mierzenia czasu niektórych ćwiczeń.

Zasady gry: jest to gra dla dwóch, trzech graczy. Gra rozpoczyna się od rzutu kostką. Grę rozpoczyna osoba, która jako pierwsza wyrzuci 1 lub 6. Następnie gracze rzucają kostką – kto wyrzuci więcej przesuwa swojego kolarza (pionek) o jedno pole. Osoba/osoby, które uzyskały mniejszą wartość na kostce wykonują zadanie. Zadanie odpowiada uzyskanej liczbie oczek na kostce. Jeśli na obu kostkach wypadnie tyle samo oczek, to o jedno pole porusza się peleton. Wygrywa ten kolarz, który jako pierwszy dotrze do mety. Jeśli pierwszy do mety dojedzie peleton, to kolarze przegrywają (ryc. 1).
 

Ryc. 1.


Rzucaj i ćwicz

Potrzebujemy: 1 pionka, jedną lub dwie kostki do gry (jedną kostką rzucamy 2 razy, dwoma kostkami raz i sumujemy oczka), kartkę i długopis do zapisywania sumy oczek każdego z graczy, stoper lub zegarek do mierzenia czasu niektórych ćwiczeń. 

Zasady gry: każda osoba biorąca udział w grze wykonuje rzut kostką. W przypadku jednakowej liczby oczek na kostce wykonujemy dogrywkę. Grę rozpoczyna osoba, która wyrzuciła największą ilością oczek. Dalej gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 

Gracz rzuca kostką (kostkami) podczas swojej kolejki. Sumuje liczbę oczek, przesuwa pionek na uzyskaną sumę, po czym wykonuje zadanie przypisane pod tą cyfrą. Po wykonaniu zadania odstawia pionek na środkowe pole i przekazuje kostki dalej, kolejnemu graczowi. Gra kończy się po 6 kolejkach rzutów. Kto uzyska największą sumę punktów, zwycięża (ryc. 2).
 

Ryc. 2.


Gra w kości z zadaniami 

Potrzebujemy: 2 kostki do gry, kartkę i długopis do zapisywania sumy oczek każdego z graczy, stoper lub zegarek do mierzenia czasu niektórych ćwiczeń.
Zasady gry: spośród wszystkich osób losujemy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy