Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

16 listopada 2021

NR 52 (Listopad 2021)

Joga na lekcji WF - Zdrowotne i wychowawcze korzyści dla dzieci wynikające z praktykowania ćwiczeń jogi

0 691

Joga to staroindyjski system ćwiczeń fizycznych. Pozycje jogi definiuje się jako asany, które oznaczają pozycję wygodną. Każdy układ ciała charakterystyczny dla danej asany jest odpowiedni dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Techniki oddechowe, które polegają na miarowej kontroli oddechu, określa się jako pranayama.

Ćwiczenia jogi polegają na powolnym przyjęciu określonej pozycji (asany), wytrwaniu w niej przez dany czas, a następnie spokojnym wyjściu z tej pozycji. Nie są to więc typowe ćwiczenia fizyczne, które zazwyczaj polegają na ciągłym powtarzaniu określonych ruchów ciała lub jego elementów. Dzięki pozostaniu przez dłuższy czas w danym ułożeniu ciała ćwiczenia jogi prowadzą do uzyskania lepszej gibkości i sprawności ogólnej, a poza tym niosą ogromne korzyści zdrowotne2.

Joga to nauka nieograniczona ramami czasowymi. Rozwijała się przez tysiąclecia. Od wielu wieków tradycja jogi jest przekazywana ustnie. W XIX w. ta wschodnia technika zaczęła przedostawać się na Zachód. W dzisiejszych trudnych dla wszystkich czasach obserwuje się coraz większą liczbę powstających szkół i ośrodków starających się przybliżyć nam zalety jogi. Istnieje wiele dowodów naukowych na istotne zalety zdrowotne jej systematycznego praktykowania. Na podstawie wyników badań wykazano poprawę siły i wytrzymałości oraz unormowanie zmiennych fizjologicznych, takich jak np. ciśnienie krwi. Pozycje przyjmowane w trakcie jogi zwiększają zakres ruchomości kręgosłupa, angażując mięśnie przykręgosłupowe, skośne brzucha i grzbietu, co wpływa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy