Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

26 maja 2020

NR 44 (Maj 2020)

Kalistenika w rozwoju sylwetki

0 948

Pojęcie „kalisteniki” pochodzi ze starożytnej greki i oznacza połączenie ludzkiego piękna i siły. To inaczej sztuka wykorzystania ciężaru własnego ciała i właściwości inercji do rozwoju sylwetki. Jak przekonać do niej młodych sportowców?

Zgodnie z definicją zamieszczoną w anglojęzycznej wersji Wikipedii kalistenika to forma treningu fizycznego, która polega na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń, w określonym rytmie i bez użycia dodatkowego sprzętu. Celem treningów jest zwiększenie siły oraz gibkości przy wykorzystaniu masy własnego ciała oraz ruchów rozciągających, w takich ćwiczeniach jak: skłony, skoki, wymachy, skręty, a także wykopy. Treningi składające się z niejednorodnych ćwiczeń, wykonywanych w sposób energiczny mają na celu zwiększenie wydajności nie tylko mięśni, ale także układu sercowo-naczyniowego oraz zdolności motorycznych, takich jak równowaga, zwinność czy koordynacja ruchowa (Kalym A., 2016).

Kalistenika ma swoje korzenie w czasach prehistorycznych. Nasi praprzodkowie, aby przetrwać w trudnych warunkach, musieli biegać, chodzić, skakać, wspinać się, pchać i ciągnąć. Było to dla nich codziennością. W starożytności kalistenika była główną formą przygotowania do służby wojskowej. Zdobyte umiejętności...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy