Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

28 czerwca 2021

NR 50 (Lipiec 2021)

Kształtowanie szybkości i wytrzymałości biegowej na przykładzie zespołu młodzików U14 i kadetów U16 w Nowa Huta Rugby Klub Kraków

0 974

Szybkość to cecha motoryczna, która określa zdolność do wykonywania ruchu w jak najkrótszym czasie. Można mówić o szybkości przemieszczania się całego ciała lub o szybkości konkretnego ruchu, np. podania. W konkretnym zadaniu ruchowym jest ona połączona z siłą, wytrzymałością i koordynacją. Należy pamiętać, że umiejętności motorycznych nie można izolować od umiejętności zawodniczych. Każda dyscyplina sportowa wymusza doskonalenie odmiennych i specyficznych dla niej umiejętności motorycznych.

Przecież nie zależy nam na tym, żeby zawodnik wypadał rewelacyjnie na testach biegowych 5–10–30 m, ale na boisku podczas gry. Jednak na jego zdolność do szybkiego ruchu w czasie meczu czy treningu ma wpływ wiele czynników. Można podzielić je na te, na które mamy bezpośredni wpływ, i na te, na które mamy mniejszy lub nie mamy żadnego wpływu. Niektórzy szkoleniowcy nadal uważają, że rodzimy się z pewnymi predyspozycjami i z powolnego zawodnika nigdy nie zrobimy sprintera. Czasami do tych przekonań dodawane są jeszcze stwierdzenia o okienkach motorycznych oraz o tym, że kształtować szybkość możemy tylko w okresie dziecięcym i młodzieńczym. Trochę prawdy w tym jest, ale chyba jednak trenerzy z takimi przekonaniami nie zdają sobie sprawy, jak należy pracować, aby poprawić szybkość u swoich zawodników. Parametry szybkości możemy poprawić nie tylko na każdym etapie rozwoju młodego zawodnika, ale także u dorosłych. Wiadomo, że okres dziecięcy (2.–10. rok życia), kiedy dziecko rozwija prawidłowe nawyki ruchowe, a także okres młodzieńczy (10.–14. rok życia) są bardzo istotne dla rozwoju młodego sportowca.  

Do elementów wpływających na szybkość zawodnika można zaliczyć m.in.: 

POLECAMY

  • uwarunkowania genetyczne,
  • wiek i płeć,
  • budowę ciała,
  • siłę, która jest silnie powiązana z szybkością,
  • technikę poruszania.

Jakie oczekiwania mamy względem zawodników, jeżeli chodzi o szybkość? 

Mówiąc o szybkości, mamy na myśli tzw. game speed. Nam jako trenerom nie zależy na tym, żeby zawodnik bił rekordy prędkości, ale m.in. na:

  • szybkości reagowania na sytuacje, jakie zachodzą...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy